Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Köpekler neden insanlara bu kadar sadıktırlar?

Köpeklerin insana bu kadar sadık olmasınının sebebi nedir? Köpekler insanla ilk tanıştıkları zaman da bu denli sadık mıydı yoksa zamanla bu şekilde evrimleşmesine biz mi katkıda bulunduk *istemli veya istemsizce şimdiden teşekkürler :)

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Köpekler (kurtlar) sosyal hayvanlardır, sürü halinde yaşamaya alışıktır. Bir lidere itaat etme duygusu ile büyürler. Eğer karşı çıkarlarsa veya güçsüz duruma düşerlerse, sürüden uzaklaştırılırlar. Tek başına bir köpek veya kurt uzun süre yaşayamaz, çünkü kedigiller gibi tek başlarına avlanmada o kadar başarılı değillerdir. Dolayısı ile evcilleştirilmiş bir köpek, sahibini sürü lideri olarak görür. Ona sert de davransanız buna karşı çıkmayacaktır ve sadık kalacaktır. Bunun yanında eğer aç bırakırsanız, eninde sonunda sizi terk eder. Yaşama iç güdüsü sürüyü terk etmesini söyleyecektir. Bütün olay basit bir beslenme mekanizmasına bağlıdır aslında.

Köpeklerin çok sadık sayılmasının asıl nedeni onları rahatlıkla eğitilebilmemizdir. Bir köpeği sadece sizin elinizden yemek yiyecek şekilde eğitebilirsiniz. Etrafında sizin varlığınızı hissettikçe, açlıktan ölse de başkasının verdiği yemeği yemeyecektir. Bu aslında onların sürüye sadık kalma içgüdüsünün, insanlar tarafından manipüle edilmiş halidir.

Köpekleri tam olarak ne zaman ve nasıl evcilleştirdiğimizi bilmiyoruz. Genel kabul gören bir kurama göre, köpekler veya kurtlar kendilerini evcilleştirmiş gibi görünüyor. İnsan yerleşim yerlerinin yakınlarında yiyeceğin bol olduğu fark edip, avlanmaktansa bunları yemeyi tercih etmeleri, insanların ise bu durumdan zamanla çıkar sağlaması, en olası sonuç.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver
Teşekkür (5)
Paylaş
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı problemler öyle karmaşıktır ki, bilge biri onlar hakkında kararsız kalma hakkını kullanmalıdır.”
Anonim