Sorulara Dön
0
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Kök hücreler vücudun neresinde bulunur? Ne kadarlardır?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kök hücreler bütün çok hücreli canlıların doku ve organlarını oluşturan hücrelerin öncü hücre birimleridir. Yüksek yenilenme ve dönüşme kapasiteleri ile vücuttaki her hücre tipine dönüşebilir veya yeni kök hücreler üretmek için kendini eşleyebilirler. Özel hücreler oldukları için bulması zor ve nadir hücreler oldukları gibi bir fikir oluşabilir ama durum pek de öyle değil. Beyin, kan, kemik iliği, kas, deri, kalp ve karaciğer başta olmak üzere birçok dokuda kök hücrelere rastlayabiliriz. Günümüzde ise genellikle kemik iliğinden kök hücre eldesi yapılıyor. Bunun en yaygın yöntemi ise leğen kemiğinden kök hücre eldesi. Beyin gibi organlardan kemik iliği elde etmeye çalışmak hem daha riskli hem daha maliyetli olacaktır.

En genç kök hücreler olan embriyonik kök hücreler ise ayrı bir tartışma konusu. Çünkü konu herhangi bir embriyodan hücre almaya ve onu kullanmaya gelince işin içine etik problemler de dahil oluyor ve bu tartışmaları da beraberinde getiriyor. Ancak embriyonik kök hücreler daha canlı oluşumunun erken safhalarında ortaya çıktığı için diğer hücre tiplerine dönüşme yetenekleri diğer kök hücrelere göre çok daha fazladır. Embriyonik olmayan kök hücreler ise genellikle sınırlı çeşitte hücre tipine dönüşebilir. Embriyonik kök hücrelerin bu özelliği onları çekici kılar ama onlardan biraz daha sonra oluşan göbek bağı kanı kök hücreleri de neredeyse onlar kadar etkilidir. En genç ikinci kök hücreler olan göbek bağı kanı kök hücreleri de değerlii bir araştırma konusu. Bunun gibi genç kök hücrelerin yenilenme ve dönüşme yetileri daha iyi olduğu için çeşitli hastalıkların tedavisinde rol oynayabileceği düşünülüyor.

Yetişkin insanların kemik iliğinde 50.000 ile 200.000 arasında değişen, daha önce düşünülenden çok daha fazla kan üreten kök hücre bulunur. Daha önce düşünülen sayı bu sayıdan neredeyse 5-10 kat daha azdı. Yapılan çalışmalar daha doğru sayılara ulaşmamızı sağladı.

3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • B. Greene. Where Do You Find Stem Cells, And Why Does That Matter?. (13 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2021. Alındığı Yer: CryoCell | Arşiv Bağlantısı
  • Technology Networks. Family Tree Of Blood Production Revealed. (10 Eylül 2018). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Technology Networks | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et