Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Kodlar nasıl çalışıyor?

bilgisayardan cep telefonuna her şeyi belli bir düzende çalıştıran algoritmaları işleyen analiz eden ve sonucunda yazıldığı doğrultuda çalışan kodlar nasıl çalışıyor mesela en temel kod olan 1 ve 0 lı kodlar ne yapacaklarını nereden biliyorlar ve ilk kod nasıl yazıldı sonuçta daha kodlar yokken onu kodlayacak cihaz nasıl çalıştı
126 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Utku Ayaz Akkaş
Utku Ayaz Akkaş Bilgisayar mühendisliği okuyorum.

0 ve 1 sayıları ne anlama geliyor?

0 ve 1 sayıları, 2'lik sayma sisteminden geliyor. Günlük hayatımızda 10'luk sistem kullanıyoruz. yani [0,10) aralığında her sayıyı bir basamakla ifade ediyoruz. Her basamak 10n şeklinde ifade edilir buna göre: 1234 sayısında 4 sayısının n değeri 0, 1 sayısının ise n değeri 3'tür. Yani eder. 2'lik sayma sisteminde ise 1'den sonraki rakamlar yoktur. Yani 1111 sayısı eder.

Yazılar nasıl belirtiliyor?

Yazıları belirtmek için ASCII sistemi kullanılıyor. Bu sistemde her karakter bir sayıya karşılık geliyor. Buradan değer tablosuna ulaşabilirsiniz. ASCII tablosu sadece yazıları değil aynı zamanda talimatları da tutar.

Bu Reklamı Kapat

Sonuç

Bilgisayar 0 ve 1'leri nasıl kullanacağına talimatları sayesinde karar veriyor. Bu talimatları ise tekrar 0 ve 1 formatında alıyor. Sonuç olarak ise baktığımızda C programlama dilindeki tek satırlık kod, makine dilinde (1 ve 0'lar) onlarca satıra eşit olabiliyor.

Fazladan Okuma

https://bilgisayarkavramlari.com/2009/06/27/turing-makinesi-turing-machine/

https://en.wikipedia.org/wiki/Machine_code

2
  • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Alper Alp
Alper Alp Lise bilgisayar bölümü öğrencisiyim

Dediğin sorulara cevap verebilmek için önce en eskiye bilgisayar biliminin doğuşuna yani yarı iletkenlerin keşfine gitmemiz lazım. Yarı iletkenlerin keşfi ile beraberinde gelen yeni devre elemanlarında biri olan transistör devre içinde fiziksel bir işlem olmadan devrelerde anahtar görevi görebiliyorlardı. Günümüzde de yaygınca kullanılan 1 ve 0 sayıları ise elektriğin durumunu belirtmek için kullanılır ve her bir sayı 1 bite tekabül eder . Elektrik, bilgi, sinyal vardır yada yoktur. Transistörler ise bu elektrik sinyallerini manipüle etmek ve istendiğinde veya belirli şartlar altında değiştirmek için kullanılıyorlardı. Birden fazla transistörün bir araya gelmesinden mantık kapıları(logic gates) ortaya çıktı. Mantık kapıları ile "ve, veya, ise" gibi mantıksal ifadeleri bitler ile hesaplayabiliyor ve bir sonuç elde edilebiliyordu. Bu mantık kapıların belirlenen koşullara göre kullanılmasından bir taraftan toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi daha karmaşık hesaplamaları yapmak için ALU adı verilen "arithmetic logic unit" ve diğer bir taraftan bilgiyi sürekli bir elektrik akımı altında depolayabilen, değiştirebilen en basit devre örneği olan SR Latch ortaya çıktı. Bu yeni yapıların gelişmesiyle beraber ALU'lar ve Depolama üniteleri daha kompakt hale gelerek mikro işlemciler ortaya çıktı. Bu mikro işlemcilerin içine elektronik olarak program yüklenebiliyordu bu programlar Assembly dili dediğimiz makine dili yani 1 ve 0 ların bir üst katmanı halinde düşünülebilir. Aslında tüm programlama dilleri tasarladığınız programı bir makine koduna dönüştürmeden önce Assembly yönergelerine çevirir. Bu Assembly yönergeleri mikro işlemciye yüklendikten sonra mikro işlemci verilen yönergeler ve girişler ile işlemini devam ettirebiliyordu. Başta söylediğim gibi ALU , Depolama türleri ve bir çok karmaşık devre yapıları geliştirilerek günümüzdeki bilgisayarlarımızda yerlerini aldılar.

Umarım yararlı olmuştur. Eğer bu konulara ilgiliysen önerebileceğim iki çok iyi youtube kanalı var:

Bu Reklamı Kapat

Sebastian Lague:

https://www.youtube.com/channel/UCmtyQOKKmrMVaKuRXz02jbQ

Bu Reklamı Kapat

Ben Eater:

https://www.youtube.com/c/BenEater

256 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Wikipedia. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. Wikibooks. Wikibooks. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: Wikibooks | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et