Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Enes Kayhan
Enes Kayhan
3,101 UP
Üye
5

Kodlar nasıl çalışıyor?

bilgisayardan cep telefonuna her şeyi belli bir düzende çalıştıran algoritmaları işleyen analiz eden ve sonucunda yazıldığı doğrultuda çalışan kodlar nasıl çalışıyor mesela en temel kod olan 1 ve 0 lı kodlar ne yapacaklarını nereden biliyorlar ve ilk kod nasıl yazıldı sonuçta daha kodlar yokken onu kodlayacak cihaz nasıl çalıştı
1,433 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alper Alp
Alper Alp
5K UP
Lise bilgisayar bölümü öğrencisiyim

Dediğin sorulara cevap verebilmek için önce en eskiye bilgisayar biliminin doğuşuna yani yarı iletkenlerin keşfine gitmemiz lazım. Yarı iletkenlerin keşfi ile beraberinde gelen yeni devre elemanlarında biri olan transistör devre içinde fiziksel bir işlem olmadan devrelerde anahtar görevi görebiliyorlardı. Günümüzde de yaygınca kullanılan 1 ve 0 sayıları ise elektriğin durumunu belirtmek için kullanılır ve her bir sayı 1 bite tekabül eder . Elektrik, bilgi, sinyal vardır yada yoktur. Transistörler ise bu elektrik sinyallerini manipüle etmek ve istendiğinde veya belirli şartlar altında değiştirmek için kullanılıyorlardı. Birden fazla transistörün bir araya gelmesinden mantık kapıları(logic gates) ortaya çıktı. Mantık kapıları ile "ve, veya, ise" gibi mantıksal ifadeleri bitler ile hesaplayabiliyor ve bir sonuç elde edilebiliyordu. Bu mantık kapıların belirlenen koşullara göre kullanılmasından bir taraftan toplama, çıkarma, çarpma, bölme gibi daha karmaşık hesaplamaları yapmak için ALU adı verilen "arithmetic logic unit" ve diğer bir taraftan bilgiyi sürekli bir elektrik akımı altında depolayabilen, değiştirebilen en basit devre örneği olan SR Latch ortaya çıktı. Bu yeni yapıların gelişmesiyle beraber ALU'lar ve Depolama üniteleri daha kompakt hale gelerek mikro işlemciler ortaya çıktı. Bu mikro işlemcilerin içine elektronik olarak program yüklenebiliyordu bu programlar Assembly dili dediğimiz makine dili yani 1 ve 0 ların bir üst katmanı halinde düşünülebilir. Aslında tüm programlama dilleri tasarladığınız programı bir makine koduna dönüştürmeden önce Assembly yönergelerine çevirir. Bu Assembly yönergeleri mikro işlemciye yüklendikten sonra mikro işlemci verilen yönergeler ve girişler ile işlemini devam ettirebiliyordu. Başta söylediğim gibi ALU , Depolama türleri ve bir çok karmaşık devre yapıları geliştirilerek günümüzdeki bilgisayarlarımızda yerlerini aldılar.

Umarım yararlı olmuştur. Eğer bu konulara ilgiliysen önerebileceğim iki çok iyi youtube kanalı var:

Tüm Reklamları Kapat

Sebastian Lague:

https://www.youtube.com/channel/UCmtyQOKKmrMVaKuRXz02jbQ

Tüm Reklamları Kapat

Ben Eater:

https://www.youtube.com/c/BenEater

433 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Wikipedia. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. Wikibooks. Wikibooks. (8 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 8 Ocak 2022. Alındığı Yer: Wikibooks | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Utku Ayaz Akkaş
Utku Ayaz Akkaş
2,619 UP
Bilgisayar mühendisliği okuyorum.

0 ve 1 sayıları ne anlama geliyor?

0 ve 1 sayıları, 2'lik sayma sisteminden geliyor. Günlük hayatımızda 10'luk sistem kullanıyoruz. yani [0,10) aralığında her sayıyı bir basamakla ifade ediyoruz. Her basamak 10n şeklinde ifade edilir buna göre: 1234 sayısında 4 sayısının n değeri 0, 1 sayısının ise n değeri 3'tür. Yani eder. 2'lik sayma sisteminde ise 1'den sonraki rakamlar yoktur. Yani 1111 sayısı eder.

Yazılar nasıl belirtiliyor?

Yazıları belirtmek için ASCII sistemi kullanılıyor. Bu sistemde her karakter bir sayıya karşılık geliyor. Buradan değer tablosuna ulaşabilirsiniz. ASCII tablosu sadece yazıları değil aynı zamanda talimatları da tutar.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç

Bilgisayar 0 ve 1'leri nasıl kullanacağına talimatları sayesinde karar veriyor. Bu talimatları ise tekrar 0 ve 1 formatında alıyor. Sonuç olarak ise baktığımızda C programlama dilindeki tek satırlık kod, makine dilinde (1 ve 0'lar) onlarca satıra eşit olabiliyor.

Fazladan Okuma

https://bilgisayarkavramlari.com/2009/06/27/turing-makinesi-turing-machine/

https://en.wikipedia.org/wiki/Machine_code

137 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close