Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Kitapları nasıl okumalıyım?

Bu aralar farklı kitaplar okumak istiyorum yani mesela Atatürk hakkında kitaplar okumak istiyorum ama aynı zamanda evrim teorisinin de temelini oturtacak kitaplar okumak istiyorum. Önce adam gibi evrimin temelini atıp da mı farklı kitap türlerine göz atmam lazım yoksa karışık gitmem daha mı doğru olur? sadece bir şeye odaklanamayan biriyim.
432 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
111K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

NOT ALARAK…( Önce sorulara cevap vererek)

İster bir kitap ister aynı anda birçok ve farklı alanda kitap fark etmez. Kimileri kitap okurken sadece tek bir şeye odaklanmayı kimileri ise farklı alanlar arasında bağ kurmayı önemser. Buna karar verecek olan sizsiniz.

Kitap okumak her şeyden önce bir zevke dönüşmüyor ise o kitabı okumayı sürdürmek de bitirmek de büyük bir ıstıraba dönüşebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bana kalırsa öncelikli olarak ne istediğimiz, istediklerimizin öncelik sırasının ne ve nasıl olacağı konularında netleşmek lazım.

Bir şeyleri öğrenmek ve onun üzerinden yaşamımızı yeniden kurgulamak mı, yoksa sadece ne kadar çok şey biliyor densin diye mi okuyoruz? Bence kendimize sorup cevabını vermemiz gereken ilk soru bu.

Zaten bu soruya vereceğimiz cevap neyi, ne zaman, nasıl ve neden yapmamız, okumamız gerektiği konusunda bize yeterince yol gösterici olacaktır kanısındayım.

Evrim ve Atatürk, hem birbirinden çok farklı alanlar (biyoloji ve tarih gibi) hem de birçok ara disiplinde ortaklaştırılabilecek alanlar (Tarih, antroploji, arkeoloji, epistemoloji gibi.)

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısı ile okuduğumuz kitabı hangi gerekçe ve hedefle okuduğumuz, hangi kitapları tek başına, hangi kitapları diğer kitaplarla okuyabileceğimiz bilgisini bizlere az çok verir.

Fakat hangi okuma şekline karar verirsek verelim, soracağımız ilk soru: Kitap okuma niyetimiz ile gerçekten hakikati öğrenmek ve bu hakikate uygun bir konumlanış takınmak derdimiz var mı, yok mu?

Cevap evet ise; her koşulda not almak ilk başlangıçta muazzam bir “yolun neresindeyim” hesabı yaptırır. Bu hesap, eksik olanın tespitinde ve nasıl giderileceği konusunda, bu tarz okumanın işe yarayıp yaramadığında ve hatta okunanın işe yarayıp yaramayacağı, gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığı konusunda da inanılmaz bir kılavuzluk işlevi görecektir.

Geriye tek şey kalır. Üşenmemek, ertelememek, vazgeçmemek… Umarım bir katkısı olmuştur. (İşe yaramış deneyimlere dayalıdır, bilimsel ve genel bir gerçeklik iddiası yoktur.) Sevgiyle…

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close