Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Kişilerin iyi veya kötü bireyler olmasında genlerin etkisi var mıdır?

458 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçerikte akademik veya güvenilir kaynaklar bulunmamaktadır.
0
Taylan Dursun
Taylan Dursun
40K UP
Meraklı bir Genç

Bu konuyu şöyle ele almak istiyorum;

Bir Bebeği Klonlasak ve Birini İyi Bir aile ve iyi bir çevrede yetiştirsek ve Diğer Bebeği ise Kötü bir aile ve Kötü bir çevrede yetiştirsek.

Sonuç % 90 ihtimalle Kötü Şartlarda yetişen çocuk Kötü bir birey iken Diğer iyi aile de yetişen çocuk iyi bir Birey olacaktır Tahminimce.

Tüm Reklamları Kapat

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
İçerikte akademik veya güvenilir kaynaklar bulunmamaktadır.
0
Yiğit Kulaoğlu
Düşünür ve araştırmacı

Hayır, iyilik ve kötülükle ne alakası var diyeceğiniz bir örnek vereyim: Çin'deki bireyler kolektif tarım yaparlar, yani bir topluluk halinde. Pirinç bunu gerektirir, tek başınıza pirinç tarımı yapamazsınız. Ve bu bölgenin felsefesi de böyledir. Batı'da ise tek başınıza aileniz ile tarım yapabilirsiniz. Ve Batı felsefesi daha bireyseldir.

Yani herşey yaşadığınız çevreye bağlı. İyilik ve kötülük de böyledir. Neden meslek liselerinde daha çok kavga çıkar. Çünkü çoğu cahil öğrenci oradadır. Yeni gelen temiz bir öğrenci yavaş yavaş hırçınlaşır, büyük ihtimalle sigaraya başlar vb. çünkü etrafındakiler öyledir.

Dini bakımdan da aynı şey geçerli çoğu kişinin bildiği üzere. "İyiliğin Hareket Hali" kitabının ön sözünde bunlardan bahsediyordu. Bir bebek doğduğunda içi sinsilik ve kötülük ile dolu değildir. Sadece meraklı bir şekilde tüm saflığıyla etrafa bakınır. Büyüdüğü toplum ve belki de yaşadıkları onu kötülüğe iter.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak çölün ortasına (yaşayabildiğini varsayalım)bir bebek bırakırsanız ve 26 yaşında bu bireyi bulduğunuzda bu kişi birilerini katletmek için, çiçekleri ezmek için can atabilme gibi bir ihtimali yok.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close