Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Karanlık madde ve karanlık enerji arasındaki savaşı karanlık enerji kazanırsa sonuç ne olur?

Karanlık madde ve karanlık enerjinin konusunda neredeyse herkes bu konuya katılıyor peki aralarındaki savaşı karanlık enerji kazanırsa neler olur

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Şu andaki gözlemlerimize göre kazanan zaten belli; karanlık enerji. Evrenin toplam kütlesinin ve enerjisinin yaklaşık %68'ini karanlık enerji oluşturur ve evren gittikçe genişliyor, kütle çekiminin bunu yenmesi, tersine döndürmesi imkansız gibi görünüyor. Zaten aralarında bir savaş olduğunu söylemek bile çok zor. Bir karınca ile filin itişmesi gibi. Gerçi her ikisi de karanlık, yani bilimsel bir yorum yapamayacak kadar az bilgiye sahibiz.

231 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Teşekkür
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

önce cepheyi tanımlarsak bu duruma daha rahat cevap verebiliriz

    karanlık maddeden farklı olarak karanlık enerjinin evrenin her bir noktasında var olduğunu düşünmekteyiz. dolayısıyla vücudumuzdaki her bir molekül dahil evrendeki her şeyi genişletmeye çalışıyor kendisi. ancak burada şöyle bir engel var. karanlık enerji ancak galaksi kümeleri arasında etkin (oralar neredeyse tamamen boş). burada dikkat ederseniz galaksi değil galaksi kümesi dedik. galaksiler arasında bile karanlık madde ve normal(baryonik) maddenin kütle çekim etkisi halen karanlık enerjiye baskın geliyor. işte zaten savaş alanı tam olarak burası diyebiliriz. zaten bu yüzden evren genişlerken Andromeda ile Samanyolu bir birine yaklaşıyor. Fakat bir gün karanlık enerji bu savaş alanlarında da kütleçekimine baskın gelebilir mi? Aslında sorunuz tam olarak bunu anlatıyor. Bu genişleme devam ederse bu mümkün gözükmekte. O zaman "Büyük donma" senaryosu gerçekleşecek. Aklınıza gelecek her şey, atomlar vs birbirinden uzaklaşacak ve evrenin içinde ne varsa hareketsiz kalacak. Sorunuzun genel cevabı bu.Fakat bir de kuantum mekaniğinden gelen bir cevap var. Bu genişleme belli bir eşiği aşarsa evrenin dokusunda "Büyük yırtılma" denen bir olayı yaratıyor. O durumda da evren tamamen kocaman bir tekilliğe ulaşıyor.

Ekte bunlarla ilgili senaryoları okuyabilirsiniz

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Evrenin Nihai Kaderi Ile Ilgili Teoriler. (02 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 02 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın