Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Karadeliğin görüntüsü 55 milyon yıl önceyse,neden fotoğrafını çekmek 55 milyon yıl sürmüyor?

Öncelikle herangi bir teleskop,astronomi,fotoğraf bilgim olmadığını belirmek isterim çok ultra saçma bir soru da soruyor olabilirim o yüzden kusura bakmayın :)

Karadeliğin görüntüsü 55 milyon yıl önceyse,neden fotoğrafını çekmek 55 milyon yıl sürmüyor?
1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Işık boşlukta 300.000 km/saniye hızla hareket eder. Işığın 1 yılda aldığı mesafeye de ışık yılı denir ve evrensel ölçekteki uzaklıklar çok devasa uzaklıklar oldukları için onlar için ışık yılı bu tip boyutları anlatmak için uygun bir birimdir.

Işık kaynağından çıkar ve büyük bir hızla uzaya yayılır. Uzaklığına göre belirli sürelerde farklı bölgelere ulaşır. Dünyaya ulaşması gibi. Biz dünyadan, 55 milyon yıl önce ortaya çıkmış bir görüntüye baktığımızda, bir film izliyor gibiyizdir. Sinema filmi nasıl belirli bir hızda akıyorsa (saniyede 24 kare) ve her an filmin belirli bir karesini izliyor isek uzaydan bize ulaşan bir görüntü de akan sinema filmi görüntüsü gibidir. Yukarıda gördüğünüz kara delik görüntüsü, izlediğiniz bir filmin, durdurulmuş bir karesi gibi. 120 dakikalık film, saniyesi 24 kareden, dakikası 144 kareden, saati 8640 kareden, iki saati de 17280 kareden oluşur. Siz filmi durdurduğunuzda bu 17280 kareden tek bir tanesine bakıyor olursunuz. Atıyorum, filmin ortalarında iken filmi dondurdunuz ve 9000. kareye bakıyorsunuz. Fotoğrafta görünen kara delik, diyelim ki 110 milyon yıl boyunca orada olacak ve bize görüntüsünü yollayacak. Biz, 55 milyonuncu yıldaki bir görüntüyü dondurmuş gibiyiz. Filmin 9000. karesini dondurmak gibi. Filmin bir karesini dondurmak ve o kareye bakmak, filmin süresi olan 2 saat sürmek zorunda değilse, kara deliğin fotoğrafını çekmek de kara deliğin ömrü ya da ışığının bize ulaştığı süre kadar sürmek zorunda değil. Kabaca böyle açıklanabilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol