Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Kaplumbağaların boyunları daha yüksek besinlere ulaşabilmeleri için şekil alıyorsa, insanlar da ihtiyaca göre evrimleşebilir mi?

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Galapagos Kaplumbağaları'nın boynu uzamıyor, kabukları, boyunlarının kalkabileceği yüksekliğe göre şekil alıyor. Aşağıdaki görseli, durumu netleştirmek için koyuyorum:

Şimdi, bunun gerçekleşebilmesi, kaplumbağaların kendilerini zorlamaları sonucu kabuğun değişmesi ve bu bilginin yavrulara aktarılması şeklinde olmuyor. Yapılan son epigenetik araştırmalar haricinde, ömür içerisinde modifikasyon dediğimiz, sonradan kazanılan karakterlerin, gelecek nesillere aktarılmadığını biliyoruz. Dolayısıyla hayır, bu genlerde doğrudan bir değişime sebep olmuyor (epigenetik dolaylı bir değişim mekanizması sunuyor, aklımızda tutalım gene de). Olan ise şu:

Kaplumbağaların kabuk şekilleri arasında bir dağılım söz konusu, hepsi birebir aynı yapıda değil. Dolayısıyla, daha bombeli olanlar, daha yüksek dallara erişebildikleri için, bunlar daha avantajlı oluyorlar ve hızla, kabuğu biraz daha bombeli olup, kafayı kaldırmayı kolaylaştıran yapıda olanlar seçiliyor, hayatta kalıyor ve daha çok ürüyorlar. Bunun sonucunda her yeni nesilde, biraz daha bombeli kabuklu bireyler doğabiliyor ve bunların da seçilimi, bu genlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyor. Yani popülasyon içerisinde genetik çeşitlilik yaratma mekanizmaları sonucu oluşan çeşitlilik, seçilim mekanizmaları tarafı nesiller boyunca seçiliyor. Yani bir popülasyonda bir özellik, gökten inecek şekilde var olmaz, genellikle dağılım içerisindeki seçilimin, yüzlerce ve binlerce nesil boyunca sürmesiyle yön değiştirir. Kaplumbağalardaki, gözümüzün önünde gerçekleşen bu evrim de, bu şekilde bir süreç sonucunda var olur.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder