Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Kapitalizm bu kadar sıkıntılıyken neden hâlâ çökmüyor?

Bildiğim kadarıyla insanların toplumsal yaşantısına uyum sağlayamayan bütün sistemler çöktü. Örneğin Komünizm herkese yetişemediği için çöktü, Faşizm nefreti daha fazla barındıramadığı için çöktü. Ekonomik bir model olan Kapitalizm bu kadar insanın aç, susuz ve fakir kalmasına yol açtı ancak neden hâlâ bu model dünyada baskın?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Yusuf İğın

bir kaç şeyi düzeltiyim önce, Komünizm çöktü çünkü yanlış yönetildi ve liberal sistemlerdeki gibi değildir tamamen devlet söz sahibi olduğundan yanlış yönetildiği an büyük çöküşler yaşar. Faşizm çöktü çünkü fazla agresifti, herkesle düşman oluyordu, kendinden olmayanı düşman ilan ediyordu. ayrıca insanların toplumsal yaşantısına uyum sağlayamayan bütün sistemler çökmek zorunda değildir, sistemsel hatalar sürekli gelmeye başlarsa ve inatla sistem sürdürülmeye devam ederse herkes olumsuz etkilenir, sesiz kalındığı müddetçe bu devam eder.

soruya dönelim. bütün insanlık tarihi sınıf savaşlarının tarihidir. sürekli ezen ve ezilen vardır. bu ezen tayfa her zaman azınlık, hiç bir şey üretmeyen, müsrif ve her türlü olumsuzluklardan en az etkilenen kesim olmuştur. bir taraf lüks içinde yaşarken(lüks, doğal gereksinimin zıddıdır!) diğer taraf açlık susuzluk fakirlik ile karşı karşıya kalmıştır. bunun sonucu elbette açık, Afrika'da insanlar açlıktan ölürken, ABD'de insanlar obeziteden ölüyor, dünyanın ürettiğinden daha fazlasını tükettiğimiz için küresel ısınma ve çevre kirliliği baş gösterdi. peki insanlar neden hala bu sistemi ayakta tutmak için çabalıyor?

burjuvanın da kendi düzenini sağlayabilmek için kendince kullandığı yöntemler vardır=

  1. DİN= genel olarak dinlerin öğretileri şükürcülük olduğuna ve insana her şeye katlama gücü verip halinden memnun olmaya zorladığına inanıyorum. Yoldaş Karl Marx'ın da dediği gibi din halkın afyonudur.
  2. ZENGİN FAKİRLER= bu genel düşünce şudur, insanlar fakirdir ama kendilerinin zengin olduğunu hissediyordur. şunu demek istiyorum, mesela hepimizin kullandığı telefonlar 3 aşşağı 5 yukarı aynı özelliklere sahip pahalı ucuz çok fark yok, hepimiz aynı interneti kullanıyoruz aynı sosyal medyayı falan, en pahalı araba ile ortalama araba arasında işlev olarak çok bir fark yok ikiside benzini koy mesafeleri kat et bu kadar. yani fakir oldukları halde kendini zengin hissetmesi, geçmiş dönemlere göre imkanlarının fazla olması orta sınıfın memnun olması için yeterli görünüyor.
  3. FARKINDA OLAMAMAK= mesela Avrupa insanı çok şımarık, maddi anlamda hiç bir kaygısı olmadığı için genel olarak dünyayı ilgilendiren sorunlarla uğraşmaktansa kısa süreli eğlenceye vakit harcamaya daha istekli(hepsi için konuşmuyorum, genelleme yağıyorum.) öte yandan çok fakir insanları düşünürsek, sürekli olarak bir koşuşturma halindedir bir durayım bu sistemi bir sorgulayım, neden fakirim neden dünya adaletsiz diye sorgulayamıyor, karnı açken de kendini geliştirmeyi ve eğitimi göz ardı ediyor.
  4. CEHALET= cehalet ayrıcalıklı sınıfın ustaca kullandığı bir silahtır. bunun içinde kültür, milliyetçilik, din, manevi değerler de vardır. eğer kapitalizm dışındaki yönetim şekilleri tamamen yanlıştır, doğruya en yakın yönetim şekli bizimkisidir diye empoze edersen bu yönde eğitirsen, insanların çoğu arkandan gelir.

247 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et