Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Kan grubuna göre bağışıklık sisteminde değişiklik olur mu? Kan grubuna göre bağışıklık sistemi zayıflar veya güçlenir mi?

A ve b kan gruplarında 0 kan grubuna göre tek çeşit antikor bulunması immun sistemde değişime sebep olur mu? Olursada diğerlerinden daha güçlü ve güçsüz olmasına yol açabilir mi?

1
3,460 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yaygın olarak sadece AB0 sınıflaması ve Rh sınıflaması bilinse gerçekte çeşitli insanlardaki kırmızı kan hücrelerini sınıflandırmak için şu anda kullanılan 36 ayrı kan grubu sistemi mevcuttur. Toplam 346 tip antijen kan grubu sistemleri içinde ele alınır.

A, B ve Rh antijenleri 346 tane içinde sadece 3 antijen tipidir. Normalde kırmızı kan hücrelerinin zarlarında spesifik protein alt tipleri olarak bulunan antijenler ile hastalık kategorileri arasında doğrudan bir bağlantı kurulamaz. Fakat antijen tiplerinin kalıtılan genetik kökenleri oldukları bilindiğine göre çeşitli antijen tipleri ile bazı hastalıklar ve metabolik varyasyonlar arasında genetik düzeyde bir ilişki ya da korelasyon olabileceği düşünülebilir.

AB0 ve Rh sistemleri çok kolay test edilip dünya genelinde bireyler tarafından yaygın olarak bilindiğinden çeşitli çalışmalar sırasında metodolojik olarak büyük bir kolaylık oluştururlar. Sonuçta 36 kan grubu sistemi ve metabolik rahatsızlıklar arasında ilişkiyi araştıran bir çalışma yapıyorsanız 36 çeşit grubunu bilen (muhtemelen) kimseyi bulamazsınız, kendiniz tespit etmeniz gerekir ki bu da araştırmacı için büyük bir malî zorluk oluşturur. Fakat kim AB0 grubunu bilmez ki? Bu nedenle kan grubu antijenleri ile metabolik rahatsızlık arasındaki olası ilişkileri arayan çalışmalar AB0 ve Rh grupları üzerinde kümelenmiştir.

Şimdiye kadar şüphe uyandıran ve gerçek bir ilişkiye işaret eden bazı çalışmalar olmuştur. Örneğin 0 grubu insanların kanlarında Faktör VII ve von Willebrand faktörü denen proteinlerin diğer gruplara göre %25 daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu proteinler pıhtılaşma biyomekanizmasında önemli rol oynadığından 0 grubu insanların aşırı kanama durumlarına daha duyarlı oldukları söylenebilir. Diğer yandan, 0 grubu dışındaki gruplarda iskemik kalp hastalığı gibi pıhtılaşmaya bağlı yaygın sağlık sorunlarının oluşturduğu tehdide yatkınlık olduğu gösterilmiştir.

Sizin sorunuza geri dönecek olursak, evet, kan gruplarıyla bağışıklık sistemi arasında genetik düzeyde bir korelasyona işaret eden bulgular vardır. Örneğin bir araştırmada 0 fenotipli bireylerde TNF-alfa (Tumor Necrosis Factor) ve IL-6 (interlökin) gibi çok önemli bağışıklık moleküllerinin monositlerden daha yüksek miktarda salgılandığı tespit edilmiş ve bu bulgu 0 fenotipi bireylerdeki bazı kanser alt türlerindeki daha az görülme sıklığıyla ve uzun yaşam süreleriyle ilişkili olarak yorumlanmıştır. Öte yandan bir başka araştırmada aynı bulgu 0 fenotipli bireylerde midedeki Helicobacter pylori enfeksiyonlarına verilen şiddetli immün cevap ve sonrasında görülen mide ülseri ve mide kanaması gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

3,282 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Blood Groups And Red Cell Antigens, Dean L. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın