Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Temelli
Yiğit Temelli
1,579 UP
Üye
2

Kan grubuna göre bağışıklık sisteminde değişiklik olur mu? Kan grubuna göre bağışıklık sistemi zayıflar veya güçlenir mi?

A ve B kan gruplarında 0 kan grubuna göre tek çeşit antikor bulunması immun sistemde değişime sebep olur mu? Olursada diğerlerinden daha güçlü ve güçsüz olmasına yol açabilir mi?
5,905 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Bilgehan Karaca
Hekim

Yaygın olarak sadece AB0 sınıflaması ve Rh sınıflaması bilinse gerçekte çeşitli insanlardaki kırmızı kan hücrelerini sınıflandırmak için şu anda kullanılan 36 ayrı kan grubu sistemi mevcuttur. Toplam 346 tip antijen kan grubu sistemleri içinde ele alınır.

A, B ve Rh antijenleri 346 tane içinde sadece 3 antijen tipidir. Normalde kırmızı kan hücrelerinin zarlarında spesifik protein alt tipleri olarak bulunan antijenler ile hastalık kategorileri arasında doğrudan bir bağlantı kurulamaz. Fakat antijen tiplerinin kalıtılan genetik kökenleri oldukları bilindiğine göre çeşitli antijen tipleri ile bazı hastalıklar ve metabolik varyasyonlar arasında genetik düzeyde bir ilişki ya da korelasyon olabileceği düşünülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

AB0 ve Rh sistemleri çok kolay test edilip dünya genelinde bireyler tarafından yaygın olarak bilindiğinden çeşitli çalışmalar sırasında metodolojik olarak büyük bir kolaylık oluştururlar. Sonuçta 36 kan grubu sistemi ve metabolik rahatsızlıklar arasında ilişkiyi araştıran bir çalışma yapıyorsanız 36 çeşit grubunu bilen (muhtemelen) kimseyi bulamazsınız, kendiniz tespit etmeniz gerekir ki bu da araştırmacı için büyük bir malî zorluk oluşturur. Fakat kim AB0 grubunu bilmez ki? Bu nedenle kan grubu antijenleri ile metabolik rahatsızlık arasındaki olası ilişkileri arayan çalışmalar AB0 ve Rh grupları üzerinde kümelenmiştir.

Şimdiye kadar şüphe uyandıran ve gerçek bir ilişkiye işaret eden bazı çalışmalar olmuştur. Örneğin 0 grubu insanların kanlarında Faktör VII ve von Willebrand faktörü denen proteinlerin diğer gruplara göre %25 daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu proteinler pıhtılaşma biyomekanizmasında önemli rol oynadığından 0 grubu insanların aşırı kanama durumlarına daha duyarlı oldukları söylenebilir. Diğer yandan, 0 grubu dışındaki gruplarda iskemik kalp hastalığı gibi pıhtılaşmaya bağlı yaygın sağlık sorunlarının oluşturduğu tehdide yatkınlık olduğu gösterilmiştir.

Sizin sorunuza geri dönecek olursak, evet, kan gruplarıyla bağışıklık sistemi arasında genetik düzeyde bir korelasyona işaret eden bulgular vardır. Örneğin bir araştırmada 0 fenotipli bireylerde TNF-alfa (Tumor Necrosis Factor) ve IL-6 (interlökin) gibi çok önemli bağışıklık moleküllerinin monositlerden daha yüksek miktarda salgılandığı tespit edilmiş ve bu bulgu 0 fenotipi bireylerdeki bazı kanser alt türlerindeki daha az görülme sıklığıyla ve uzun yaşam süreleriyle ilişkili olarak yorumlanmıştır. Öte yandan bir başka araştırmada aynı bulgu 0 fenotipli bireylerde midedeki Helicobacter pylori enfeksiyonlarına verilen şiddetli immün cevap ve sonrasında görülen mide ülseri ve mide kanaması gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir.

3,511 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Blood Groups And Red Cell Antigens, Dean L. (28 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Lazarus Etkisi: Ölen Hayvanlar Nasıl Yaşamaya Devam Ediyorlar?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Renkleri Aynı Şekilde mi Görüyoruz? | Zihnimizin Hapishaneleri: Kualia
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close