Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Akbulut
Can Akbulut
12K UP
Üye
2

Kalıtsal olarak geri zekâlı varolmuş bir birey, suçsuz birisini öldürdüğünde ve hapse girdiğinde bu, onun cezayı hakettiği anlamına mı gelir?

Hiçbir seçimi olmaksızın bunu yapmış olması bana çok garip geliyor açıkçası. Gerçi bana varoluş bile garip geliyorda neyse.
588 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Furkan Altan
Furkan Altan
1,005 UP
Avukatım

merhaba. Kalıtsal geri zekalılık, tasvip edilmeyen, argo bir kavram olup kullanılması ve anlaşılması doğru bir kavram değildir. Ancak hukuk sistemimiz kişinin fiil ehliyetinin bulunması için ayırt etme gücü gerektiğini şart koşmuştur (türk medeni kanunu md 10) yine kişinin cezai ehliyetinin bulunması için de fiil ehliyetinin bulunması gerekmektedir. Türk ceza kanunu md. 31 kapsamında kişinin “algılama” ve “irade” yeteneklerinden birinin bulunmaması halinde ceza ehliyetinin bulunmadığı kabul edilir. Ceza ehliyeti olmayanlar işledikleri suçlar nedeniyle cezalandırılmazlar. Ancak, haklarında akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerine hükmedilebilir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yüşa Eymen Barlın
Öğrenciyim ve bir şeyler düşünüyorum.

Kalıtsal gerizekalılık derken zihinsel engelliliği kastetmediğini tahmin ederek cevap veriyorum. Bu benim de düşündüğüm bir konu ama kendimce şöyle bir sonuca vardım kendimce.

Bir canlının doğuştan gelen özellikleri vardır, örneğin aslanlar saldırgan canlılardır ve biz bu sebeple aslanları sevmeyiz veya onlardan korkarız (ya da teknoloji bu kadar gelişmese ve her an aslanlar tarafından yenilebilecek olsak korkardık ve sevmezdik). Bu konuda aslanın bir suçu yok. Aslan doğası gereği bize saldırmak zorundadır. Aynı şekilde zekası ortalamanın altında olan bir birey de kötü davranışlarda bulunabilir. Bunum sebebinin onun genetiği olması onu sevmememizi ve cezalandırmamızı engellemez. Sonuçta insanları cezalandırmamızın ve hapse atmamızın tek sebebi acı çekip hak ettiklerini bulması değil, diğer insanlardan soyutlanarak başka insanlara zarar vermelerini engellemek.

Yani bir insanın başka insanlara zarar vermesinin sebebi kalıtsal da olsa bu o insana cevap vermemize engel değil bence.

Tüm Reklamları Kapat

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kamil Avcı
hakikati arayan bir bireyim

kalitsal zeka geriliği mevcut olan birey ,reşit olmamakla esdeger olup sorumlu tutulamaz.evrende her fiil,olumlu yada olumsuz olsun bir karsiliga denk gelir.ornek verecek olursam soruda ki birey beni sucsuzken öldürmus olsun diyelim,;benim hayatimin sonu oldugu gercegini dusunursek,yaraticinin takdir muessesini yaratmis olmasindan dolayi benim takdirim o birey tarafindan oldurulmek olabilir..yaraticinin sisteminde asla gereksiz bir eylem meydana geliş yoktur..

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close