Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Adnan Kalkan
Üye
0

Kadınlarda saç cinsel bir organ mıdır? Erkekte cinsel çekicilik ve şehvet hissi uyandırır mı?

Kadınlarda saç neden örtülüyor? Bende şehvet uyandırmıyor. Uyandırsa bile bu kötü bir şey değil. Kadın ve erkek saçı cinsel seçilimi etkiler mi?
1,004 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Doğal seçilim dediğimiz evrimsel dinamikte sağlıklı, üreme yeterliliğinde olan bireyler karşı cins tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bunun temel amacı da sağlıklı bireylerin, daha sağlıklı bireyler dünyaya getirme olasılığının yüksek olması.

Buna göre her türden bedensel gösterge, cinsel seçilimle etkili olur ve zaten bu yeterlilikleri temsil eden vasıflar, insanda çekicilik kıstaslarıdır. Bu nedenle saç, bir sağlık ve genetik gelişmişlik göstergesi görevi üstlenebilir.

Sizi cezbedip cezbetmemesi ise hem kişisel hem dönemsel bir şey. Çünkü günümüzde ulaşılan sosyal, kültürel gelişmişlik seviyesinde insanların partner seçme kıstasları o kadar çeşitlendi ki bugünkü seçilim dinamiklerini, temel evrimsel dinamiklerle açıklamak olanaksız hale geldi. Herkesin güzel saçlara sahip olduğu bir toplulukta saçsız bir kadın çok daha çekici görünebilir. Herkesin sağlıklı olduğu bir ortamda başka kıstaslar dikkat çekebilir. Artık bugünkü seçilim meselesi, temel dürtülerle açıklanmak için fazlaca karmaşık.

Tüm Reklamları Kapat

Dinler, bu temel evrimsel dinamiklerle paralel bazı detaylar barındırdığı için saç bir tür çekicilik kıstası olarak kabul etmiş. Kendi içinde bir mantığı var. Ama bu mantık ne kadar haklıdır ya da haksızdır, bugün için ne kadar geçerlidir ya da değildir, o tartışmalı. Ama bunun tartışmalı olması, dinlerin bu konuda yanıldığı anlamına gelmiyor. Dinlerin, kadınların çekiciliklerini gizlemelerini şart koşması ayrı bir konu, kadınlar eğer çekiciliklerini gizlemeleri konusunda dinlerle aynı fikirde iseler bunu saçlarını ve bedenlerinin detaylarını gizleyerek yapmayı tercih etmeleri ayrı bir konu.

Daha direk söylem ile, dinlerin çekiciliği gizleme konusunda buldukları yöntem evrimsel olarak mantıklı. Ama dinlerin çekiciliği gizlemeyi şart koşmasının haklı olup olmadığı, bunun kötü bir şey olup olmadığı farklı görüşlere açık, tartışmalı bir konu.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

kadındaki ayırt edici unsur muhtemelen "kadınlık" -kadın olduğunu belli edebilmesi- içindir. kadın her yerini kapatsa da yakınında olduğu erkek için yine çekici gelebilir. onun dışında, buna dair etkili araştırmalarla pek karşılaşmadım. bence kişilerin subjektif görüşleri ve istatistikleri karşılaştırılarak bu konular evrimsel bağlam içerisinde açıklığa kavuşturulmalı.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close