Puan Ver
1
Puan Ver

Işığın gözümüze ulaşma hızını çok fazla düşürürsek şuan yaşanan olayı gecikmeli olarak görmemiz mümkün olurmu?

Veya çok önceden yaşanmış bir olayı

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Aslında gördüğümüz duyduğumuz her şey bize gecikmeli olarak gelir fakat ışığın bize çok hızlı ulaşmasından ve bizim çok hızlı algılamamızdan dolayı pek önemsenmez, hatta hayatımızda hiçbir değişiklik yaratmaz. Kısacası evet mümkündür ve bunu her an yaşarız.

Favorilerime Ekle
2

Görme olayı en basit tanımıyla ışığın bir yerden yansıyıp gözünüze gelmesidir.

Teoride ışık hızını aşıp o hız ile geriye doğru giderseniz daha önceden kırılan ışığı yakalayabileceğinizden dolayı elbette bir dinozoru görebilirsiniz ama gidip elini sıkamazsınız.

Yukarıda teoride derken altını çizmemin sebebi ışık hızını geçmemizin mümkün olmamasıdır.

https://evrimagaci.org/isik-hizi-ile-ilgili-temel-bilgiler-isik-hizini-neden-gecemeyiz-402 detaylı bilgi için buraya bakabilirsin.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'yı atalarımızdan miras değil; çocuklarımızdan ödünç alırız.”
Yerli Amerikalı Atasözü
Geri Bildirim Gönder