Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Oğuzhan Bütün
Oğuzhan Bütün
4,803 UP
Üye
1

İnsanlık şu anki zaman diliminde doğal seçilimi kırmış bir durumda mı?

314 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Furkan Karadaban
Tıp Fakültesi Öğrencisiyim

İnsanlık temel olarak istilacı tür olsalar da ister istemez doğanın bir parçasıdır. Doğanın da en temel kanunlarından biri evrimdir. Evrim kelimesi kelime kökeni olarak ''evir-'' den gelir. Evirmek sözlükteki ikinci anlamıyla yapısını değiştirmek demek. Bizim için yapının değişmesi olayında obje insanoğlu özne ise doğal çevredir. Doğal çevre bir bakıma bizi bu değişime zorlar mesela bundan yaklaşık 300-400 yıl önceki güzellik algısıyla günümüzdeki güzellik algısı arasında taban tabana zıt ögeler vardır. Günümüzdeki meta yarının gerçeğinin belirlenmesinde rol oynuyor diyebiliriz. Yani evrim ister istemez tecelli ediyor(sonuçta kimse 'hadi güzellik algısındaki birkaç ögeyi tam tersine çevirelim' demiyor). Buradan hareketle evrimin kişilerden bağımsız olduğunu ifade etmek doğru olur diye düşünüyorum. Günümüzde kadınlar genelde kendilerinden uzun erkeklerle evleniyor( yarası olan gocunur :) ). Boy uzunluğunun da bir miktar kalıtsal olarak belirlendiğini biliyoruz. Yukarıdaki önermelere göre bundan belirli bir müddet sonra erkekler belirli bir boy uzunluğunun üstünde olacak günümüz normali yarının ekstremi olacak .Ayrıntılı bilgi için kaynaklardan yararlanabilirsiniz[1][2]

Kaynaklar

 1. Liv Hospital. Boy Uzunluğu Kalıtsal Mı?. Alındığı Tarih: 20 Aralık 2022. Alındığı Yer: livhospital | Arşiv Bağlantısı
 2. Doç. Dr. Hakan Gür. Doğal Seçilim. Alındığı Tarih: 20 Aralık 2022. Alındığı Yer: ResearchGate | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close