Sorulara Dön
14
Psikoloji & Psikiyatri

İnsanların çıplaklıktan utanması duygusu nereden kaynaklanıyor? Başka hayvan türlerinde de buna benzer davranışlar var mı?

2
519 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsanların çıplaklıktan utanma sebebi, geçmişten günümüze geçmiştir. İlk dönemlerde giyilebilecek herhangi bir şey olmadığından insanlar bundan çekinmez, çünkü hep gördükleri şey haline gelir. Ne zaman üremeye ek olarak açlık ve ihtiyaç kavramları ortaya çıktıysa o zaman insanlar üremek için gerekli olan uzuvlarını kapatma gereği duymuştur fikrimce. Utanç ise beynimizin dış kısmında bulunan, neokortekste değerlendirilip fizyolojik tepkilere yön verir. evrimsel süreçte bundan eksik olan türler var sayılan utancı da tepkilere yansıtamaz. Yani insanlar gibi bir utanç altyapıları olduğunu düşünmüyorum 

466 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Neden utanırız? Yanlış bir şey yaptığımızda, hata yaptığımızda, başkalarının gözünde komik duruma düştüğümüzde. Yani alışılmadık bir durumla karşılaştığımızda, yolunda gitmeyen bir şey olduğunda.

Utanç için en önemli etken bir diğer kişinin var olması. Yalnızken, tek başına iken ne yaparsan yap utanmazsın. Diyelim otobüstesin ve sesli bir şekilde gaz çıkardın utanmıyorsan sende bir gariplik var demektir. Evdesin tek başına film izliyorsun istediğin kadar gaz çıkarabilirsin. Yani utancın oluşması için en az bir kişiye ihtiyaç var. Eğer yanında kardeşin varsa gaz çıkarma konusunda pek de tereddüt etmezsin neticede o senin kardeşindir. O zaman utançla ilgili olarak yanında kim olduğu da önemli. Herkesin yanında aynı derecede utanmıyoruz.

Diyelim deniz kenarındasın ve üstünde mayo var. Doğal olarak sadece sende değil herkesde mayo var. Plajda mayolu gezmek utanç duymana sebep olmazken diyelim ki sınıftasın ve mayolusun herkes günlük kıyafeti ile orada utanmaman çok zor. O zaman utanç duygusunun oluşması için nerede olduğunda önemli.

Son bir örnek sevgilinle, eşinle birliktesin ve yatak odasındasın belki ilk seferinde yada en başlarda utanman çok doğalken sıradanlaştığında partnerini çıplak görmen veya onun seni görmesi hiç de utanılacak bir şey değil hatta tam tersi arzulanan birşey haline dönüşür. Yani çıplaklık her zaman utandırmaz.

Bütün bu girişten sonra neden çıplaklıktan utanıyoruz düşünelim. Kültürel bir şey olduğu ortada, toplumsal olmakla da ilgili, psikolojik yönü de var. Kendimizi güvende hissetmediğimiz zamanlarda utanmamız bizi güvenli bir yer/insan/durum aramaya itiyor. Bir çeşit kendini koruma tepkisi. Özellikle kadınlar için çıplak olduğu durumlarda maruz kaldığı saldırıların çok olması yani çıplaklıkla canının yanması arasındaki korelasyon doğal olarak kendisini sakınma ihtiyacı hissetmesine yol açmış olabilir.

Yukardaki tespit daha çok çıplaklığın güvensiz hissettirmesi ile ilgili tam olarak neden utandığımıza cevap vermiyor. Burada çıplak olmanın cinsellikle olan ilişkisini görmezden gelemeyeceğimiz sonucu ortaya çıkıyor. Yani sadece güvenlikle açıklayamayacağımız bir durum var. İnsan hayal gücü gelişmiş bir canlı çıplaklığın çağrıştırdığı şey de cinsel ilişki. Hatta öyle ki insan mastürbasyon sırasında bir partneri çıplak olarak hayal ederek doyuma ulaşmayı kolaylaştırıyor. Çıplak olmak, cinselliği, cinsellik de utanç duygusunu tetikliyor olmalı. Bir başkasının seks objesi olacağını tahmin etmek insan da utanma duygusuna yol açıyor olmalı.

Son söz: utanıyoruz çünkü hayal edebiliyoruz.

202 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın