Sorulara Dön
-1
Felsefe

İnsanlar neden hep kendilerini ve dünyayı bir varlığın yarattığını düşündü?

Hep bir kolaya kaçma var neden acaba? Veya bilinmeyenden korktuğumuz için mi?

3
5
Hacer Tozoğlu
-1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Tasarımcı argümanı temelinde, kolaya kaçma gerekçesini sonuca gitmede temel yöntem olarak ifade etmek, felsefi anlamda içerdiği genelleme ve boşluklar nedeniyle yanıltıcı olacaktır. Her inanma biçiminin neden arka planı benzer olabileceği gibi, farklı da olabilir, inanmama neden arka planı da benzer olabileceği gibi farklı da olabilir.

Bizim tam olarak anlayamadığımız, kavramakta aciz kaldığımız konularda, fizik dışı bir neden arayışımız reddedilemez bir gerçek. Ancak, varoluşu yorumlama, tanımlama gibi önemli bir konuda sadece anlayamama nedenli bir tasarımcı sonucu oldukça niteliksiz bir tanım olacaktır. Ve dahi, anlayabildiklerimiz üzerinden bir tasarımcının olmaması sonucu da yine niteliksiz tanımlardan olacaktır aynı şekilde. Anlayamama durumuna kolay yoldan çözüm olarak tasarımcı yı üretmek içsel olarak nasıl yetersiz ise, anlayabiliyor olma üzerinden bir tasarımcı yoktura gitmek de böyle kısaca. Ancak soruda belirtilen, bireyin anlama çabasına girmeyen, bir şeyler öğrenmenin zor geldiği kitle için tabii ki geçerli. Ancak sonuç olarak burada İNSAN paydası söz konusu ve inancın ne olduğu ile değil, nasıl sonuca varıldığı konu. Aynı nedenle, düşünme zahmetine katlanmama nedenli tasarımcısızlık sonucuna ulaşan kişi de aynı kitlede.

Birey olarak varoluşu ele almada kullanılacak argüman, referans vs nin yeterli derinliğe ulaşması çok önemli. Eğer bir sonuca gidilecekse, kişinin bu konuda yeterli İKNAya ulaşacak verisinin olması gerekiyor. Hangi dönemde yaşıyorsa, o dönemin felsefi, bilimsel, dini yaklaşımlarını anlamaya çalışmış, yeterli düzeyde araştırma çabasını göstermiş olması gerekiyor. Aslında sonuç bile önemli değil bu çaba olmaksızın.

İnsan özünde AYNI. İnanma şekillerinin değişikliği bizi aldatmamalı.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Bir yaratıcının var olduğunu kabul etmenin kolaya kaçmak olduğunu düşünmüyorum. Bunu söyleyebilmek için, bir yaratıcının var olduğuna dair ortaya konan argümanların bariz bir şekilde yanlış olması gerekir. Ancak durum böyle değildir. Bu argümanları başarılı bulmuyorum; ancak kolaylıkla reddedilebilecek türden argümanlar olduğunu da düşünmüyorum. Bu durumu din felsefesi ile akademik ya da entelektüel düzeyde ilgilenen birisi rahatlıkla görebilir.

Bununla birlikte, hiçbir araştırma yapmadan bir yaratıcının varlığını kabul eden insanlar da yok değildir. Ancak böyle insanlar var diye, (bir yaratıcıya inanmak kolaya kaçmaktır) şeklinde bir genelleme yapılabileceğini sanmıyorum. Aynı şekilde, hiçbir araştırma yapmadan bir yaratıcının var olmadığına inanan insanlar da vardır.

Kaynak ekleme zorunluluğunu işaretlediğiniz için din felsefesine giriş hakkında, Evrim Ağacı'nda yayınlanan bir makaleyi ekliyorum.

111 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Bunun iki tane sebebi var:1.`si antik çağlardaki insanların varoluş ve doğa olaylarını açıklayamamalarıdır mesela Antik Yunanlıların dalga oluşumunun poseidon`un sinirlenmesine şimşek ve gök gürültüsü olaylarının Zeus`un sinirlenmesine bağlanmasına buna örnek olarak verilebilir 2.sebep ise insanlarda gelişe Namus ve Mal kavramlarının korunmasıdır yani insanların "birbirimizin karına kızına tecavüz etmeyelim ve birbirimizin mallarını çalmayalım" mantığının dışına çıkan ve bu kuralları tanımayıp delen insanları "tanrı seni görüyor ve cezalandıracak şeklinde" korkutup düzeni bu yollarla sağlamayı amaçlanması üzerine bir takım dinler var olmuştur Not:semavi dinler de bu amaçla oluşturulmuştur ve 2.sebep üzerine inen dinlerde ceza şekli de o coğrafyadaki insanı korkutmak üzerine gelmiştir buna örnek olarak genelde sıcak coğrafyalara gelen kitaplı dinlerde cehennemin sıcak olması örnek olarak verilebilir.

Kaynağı zorunlu tuttuğun için efe aydal`ın kırmızı hap 1ini koyuyorum izlersen bu konuda biraz daha fikir edinebilirsin.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın