Sorulara Dön
1
Antropoloji & Arkeoloji

İnsanlar neden bencildir?

Genlerimizde mi?

3
318 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

İnsanlar bencil midir? Buna emin miyiz?

Bencillik hem bir kavram olarak, hem fiiliyatta hem de bakış açısına göre hayli değişken olabilen bir şey. Pek net ve kendimizden emin bir yaklaşımla "insanlar bencildir" diyemeyiz. Sevdiği insanlar, benimsediği değerler, yaşadığı ülke, savunduğu idealler için hayatı dahil sahip olduğu bir çok şeyi feda eden sayısız insan var. Ya da sahip olduklarını ailesi, yakınları, sevdikleri hatta belirli ortaklıkları olan ama tanımadığı insanlar için dengeli kullanan ve paylaştıran sayısız insan da var. Bencillik gündelik hayatta sıkça dile getirilip hızlıca tüketilen bir kavram ama aslında onu derinlemesine düşünürsek pek de yaygın bir tavır olduğunu sanmıyorum.

Buna karşılık elbette bazı kişilere ya da genele göre bencil olan insanlar vardır. Bunun temel iki nedeni olduğu kanısındayım. Birincisi evrensel ahlak eksikliği. Var olan kaynakların ancak adaletli biçimde dağıtıldığı halde toplumların ve medeniyetin huzur ve güven içinde ilerleyebileceği gerçeğini görmezden gelinmesi durumu. İkincisi de eksik hayati yeterlilik. Zayıflık yani. Eğer maddi manevi zayıf bir kişilik iseniz bencil davranışlar sergilemeniz gayet anlaşılır bir durum olur.

Bunlara ek olarak da doğada, dayanışma içinde olan sayısız tür de var, bencil davranıp doğal rakiplerini dışlayan hatta öldüren türler de. Bunların ikisi de hayatta kalma dürtüsünün eseri. Yani her ne kadar bunlar bize iyi-kötü gibi erdemli ya da kötü davranışlar olarak görünse de doğada iyilik-kötülük yok. Hayatta kalmak ya da ölmek var.

Ama her şekilde bencillik değişken bir kavram. Bencil olmayı kolayca iyi ya da kötü bir tavır olarak tanımlamak da zor.

423 görüntülenme
3
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Bir sürü hayvanı olan homo sapiens için bencil demek o kadar da doğru değil aslında. Kısaca özetlemek gerekirse, insan sosyal bir hayvan olduğu için karşılıklı yardımlaşmaya yatkın olsa da, içinde bulunduğu şartlara adapte olan bir türdür ve günümüzde hayatta kalmak gelişen teknoloji ile kolaylaşmış gibi görünse de temel ihtiyaçlara ulaşmak için yaşanan rekabet artmış durumda olması ayrıca günümüzde yaygınlaşmış olan bencil ve bireyci dünya görüşleri insanları bencilliğe itmektedir.

190 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Özellikle çocukluk döneminde bazı sosyal kazanımları edinemeyen insanlarda sık karşılaşılan bir durum bence bencillik.

Asıl doğaya muhalif tarafımız sosyal ilişkilerimizin karmaşıklığı alış-veriş yardımlaşma hareketlerimiz olduğunu düşününce daha anlaşılır oluyor bu durum çünkü zaten bencilliğin ben merkezciliğin diper türleri hayatta tuttuğunu görüyorum doğada.

Bence sorunuzun cevabı sosyal kazanımlardan mahrum olmak/bırakılmak vesselam.

206 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın