Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Konuşma yeteneğimiz ne zaman evrimleşti?
3

İnsanlar konuşmayı nasıl öğrendi?

Diller nasıl oluştu?
913 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu
37K UP
Öğrenci

İnsanların atalarının konuşmaya başlaması iskelet ve sinir sistemi yapılarındaki kademeli değişiklikler ile oldu.

Dilin ortaya çıkışını açıklamaya çalışan çok sayıda teori oluşturuldu ve evrimsel kökeni dikkate alan teorilerin çoğunun ortak özelliği sesli iletişimin, başlangıçta jestler ile, işaret yoluyla yapılan iletişim biçiminden köken almış olabileceğidir.

Bu Reklamı Kapat

Sinir sistemindeki bazı değişiklikler

Modern insanın beyninde mevcut olan, konuşmak için kasların hareketini gerçekleştiren ve dilin işlenmesini yapan Broca bölgesinin homininlerdeki öncüsü olan promotor alan F5’in ayna nöronlarının, iletişim kuran bireylerin birbirlerinin jestlerini tanımasına ve karşılık vermesine hizmet ettiği düşünülür. İnsan konuşma dili de bu ayna nöron sisteminden evrimleşmiş olabilir. Şempanzelerden ayrılan insan soyunun beyin boyutu en sonunda üçe katlandı ve bu süreçte soyut düşünce üretebilme yetisi kazanıldı ve paralelinde gelişen bipedalizm ile serbest kalan eller ile işaret iletişimi şeklinde pandomimik hareketlerle iletişimin gelişmesi sözlü iletişime geçişin zeminini oluşturmuş olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bütün bu gelişen yapıların yanında konuşmayı sağlayan temel unsur olan sesleri çıkarmak için ses yollarında ve çıkarılan sesleri işitmek kulak yollarında değişimlerin gerçekleşmesini içeren iki adım daha vardır.

İskelet yapısındaki bazı değişiklikler

Boyunda, yerinde kaslar ve ligamentler tarafından tutulan ve hiçbir kemikle birleşmeyen hyoid kemiği dil kaslarının tutunduğu önemli bir yerdir. Hyoid kemiği, şempanzelerde ve diğer homininlerde olasılıkla hiperventilasyon olmadan seslerin yüksek çıkan sesleri üretebilmeye yardımcı olan ama işlevi tam olarak anlaşılmamış olan laringeal hava keselerini destekler. 3.3 milyon yıl önce bulunmuş olan Australopithecus hyoid kemiği insandan çok şempanze benzeri yapıdadır, yani muhtemelen Australopithecus'lar insan benzeri sesler çıkarmamışlardır.

İspanya Sima de los Huesos’da bulunan, 450.000 önceye taihlenen, modern insanın atası olan Homo heidelbergensis türüne ait hyoid kemiği Australopithecus ve şempanzeden çok insan benzeridir ve muhtemelen laringeal hava kesesine sahip değillerdir. İsrail, Kebara mağasında bulunan, mikroskobik yapısına kadar incelenen 60.000 yıllık ve İspanya El Sidron’da bulunan 43.000 yıllık Homo sapiens hyoid kemikleri şimdiki modern insan hyoid kemiğine çok benzer yapı göstermiştir.

İki ayaklılığa geçiş süreci boyunca kafatası yapısındaki değişiklikler ünlü sesleri çıkabilmeye olanak tanıyan L şekilli ağız (yatay yol) ve gırtlak yolunun (dikey yol) kademeli şekilde oluşmasını sağladı, modern insanın atası olan Homo heidelbergensis’in dikey parçası yatay parçasından biraz daha büyüktü.

Konuşmayı mümkün kılan işitme açısından gerçekleşen bazı değişiklikler

Australopithecus africanus ve Paranthropus robustus’un dış kulak kanalı şempanzelerden biraz daha kısa ve geniş olarak insandaki yapıya benzerdi ve orta kulaktaki örs ve üzengi kemikleri şempanze benzeri olmasına karşın çekiç kemikleri de insandakine benzerlik gösteriyordu. Homo erectus’ta sessiz harflerin, yani yüksek frekanslı duyulabilmesi için duyarlılık gelişti.

En nihayetinde bütün konuşma ve işitme becerisini edinen Homo sapiens 50.000 – 60.000 yıl önce Afrika’dan ayrılarak dil ve sembolik kültürü yaymaya başladı.

408 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Mackey, et al. (2005). Orofacial Somatomotor Responses In The Macaque Monkey Homologue Of Broca’s Area. Nature, sf: 4. doi: 10.1038/nature03628. | Arşiv Bağlantısı
 2. L. Fadiga, et al. (2007). Language In Shadow. Taylor & Francis, sf: 14. doi: 10.1080/17470910600976430. | Arşiv Bağlantısı
 3. J. Kaas. (2014). The Evolution Of Brains From Early Mammals To Humans. Wiley, sf: 17. doi: 10.1002%2Fwcs.1206. | Arşiv Bağlantısı
 4. A. Gracia-Téllez, et al. (2007). Human Hyoid Bones From The Middle Pleistocene Site Of The Sima De Los Huesos (Sierra De Atapuerca, Spain). ScienceDirect, sf: 8. doi: 10.1016/j.jhevol.2007.07.006. | Arşiv Bağlantısı
 5. S. Iwasaki. (2002). Evolution Of The Structure And Function Of The Vertebrate Tongue. Wiley, sf: 13. doi: 10.1046%2Fj.1469-7580.2002.00073.x. | Arşiv Bağlantısı
 6. I. Martínez, et al. (2014). Communicative Capacities In Middle Pleistocene Humans From The Sierra De Atapuerca In Spain. ScienceDirect, sf: 7. doi: 10.1073/pnas.0403595101. | Arşiv Bağlantısı
 7. R. Quam, et al. (2015). Early Hominin Auditory Capacities. Science, sf: 14. doi: 10.1126/sciadv.1500355. | Arşiv Bağlantısı
 8. F. Aboitiz, et al. (1998). The Evolutionary Origin Of The Language Areas In The Human Brain. A Neuroanatomical Perspective. ScienceDirect, sf: 17. doi: 10.1016/S0165-0173(97)00053-2. | Arşiv Bağlantısı
6
 • Raporla
Cevap
Umut Karip
Umut Karip
13K UP
Öğrenci - Okur

Merhaba Furkan,

Bilgim dahilinde sorunuzu cevaplamak isterim.

Bu Reklamı Kapat

İnsanlar konuşmaya nasıl başladı sorunuza karşılık olarak şunu açığa kavuşturma ihtiyacı hissediyorum: dil -ya da konuşma- sadece insana özgü bir davranış değildir. En basit örnek olarak etrafınızdaki veya belgesellerdeki hayvanlara bakacak olursanız hepsinin birbirleri ile iletişim halinde olduğunu görebilirsiniz. Bizleri onlardan ayıran şey bizim çok daha gelişmiş bir dil ekosistemine sahip olmamızdır.

Bilim insanları dilin evrimleşme sürecinde ortak bir paydada buluşmuş değiller. Bilim insanlarına göre dil; konuşmanın evrimsel süreç içinde faydalı olmasından ötürü gelişerek bugünkü halini almış olabilir, yani avlanmak ve hayatı sürdürmek gibi konularda dili daha aktif bir şekilde kullanan Homo sapiens cinsi ve üyeleri, dilin gelişim basamaklarından birini oluşturmuştur. Bir diğer grup bilim insanına göre dil, beynin süreç içindeki gelişiminin bir yan ürünü olarak gelişmiştir. Mesela Homo sapiensin ateşi, ateşi kullanarak da pişirmeyi keşfetmiş oluşu insan evrimi için çok önemli bir yere sahip olduğu gibi beynin gelişimi için de kilit noktadır. Beynin gelişimi -beynin özellikle de neo korteks bölgesi- ve dilin gelişmişliği doğru orantılıdır. Buraya tıklayarak beynin gelişim aşamalarını anlatan muazzam bir yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

beynin süreç içerisindeki gelişimi
beynin süreç içerisindeki gelişimi
slideserve.com

Beynin bölgeleri ve konuşmaya katkılarını yazıyorum:

 • Broca Alanı: Düşüncelerin kelimelere dönüşmesini ve ağız hareketlerini sağlar.
 • Wernick Alanı: Konuşma ve yazı dilinin anlaşılmasını sağlar.
 • Kavisli Fasiküler: Kelimelerin oluşturulmasını ve ve net konuşmayı sağlar.
 • Beyincik: Kelimelerin işlenmesini sağlar.
 • Motor Korteks: Dilin ve ağzın hareketlerini kontrol eder.

Daha önce söylediğim gibi dil, beynin gelişimi ile doğru orantılı olarak gelişmiş olabileceği gibi, dilin gelişimi spesifik bazı beyin bölgelerinin gelişmesini sağlamış da olabilir.

Sağlıcakla kalın.

184 görüntülenme

Kaynaklar

 1. healthline.com. Beynin Hangi Bölgeleri Konuşmayı Kontrol Eder?. (6 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences
Orijinal Soru: Konuşma yeteneğimiz ne zaman evrimleşti?

Görüldüğü gibi sesleri kullanarak (verbal) bir konuşma için gerekli anatomik yapı zaman içinde evrimleşmiş.

Ama konuşmanın tanımını dil bilimciler doğru sesleri çıkarabilmek olarak değil, anlamlı kelimeleri arka arkaya dizebilmek (sentaks) olarak yapar. Bu bağlamda ilk dilin sesli konuşma olmak zorunluluğu yok. Aslında ilk dil işaret dili olarak kabul edilir. Bu da "homo" olarak başlayan çatallaşmanın ilk örneklerine kadar dayandırılır.

Bu Reklamı Kapat

Kaynaklar

 1. M. Corbalis. Evrimin Gizemlerinden Biri. (24 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.