Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

İnsanlar konuşmayı nasıl öğrendi?

Diller nasıl oluştu?
4,223 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
İhsan Doğu
İhsan Doğu
40K UP
Öğrenci

İnsanların atalarının konuşmaya başlaması iskelet ve sinir sistemi yapılarındaki kademeli değişiklikler ile oldu.

Dilin ortaya çıkışını açıklamaya çalışan çok sayıda teori oluşturuldu ve evrimsel kökeni dikkate alan teorilerin çoğunun ortak özelliği sesli iletişimin, başlangıçta jestler ile, işaret yoluyla yapılan iletişim biçiminden köken almış olabileceğidir.

Tüm Reklamları Kapat

Sinir sistemindeki bazı değişiklikler

Modern insanın beyninde mevcut olan, konuşmak için kasların hareketini gerçekleştiren ve dilin işlenmesini yapan Broca bölgesinin homininlerdeki öncüsü olan promotor alan F5’in ayna nöronlarının, iletişim kuran bireylerin birbirlerinin jestlerini tanımasına ve karşılık vermesine hizmet ettiği düşünülür. İnsan konuşma dili de bu ayna nöron sisteminden evrimleşmiş olabilir. Şempanzelerden ayrılan insan soyunun beyin boyutu en sonunda üçe katlandı ve bu süreçte soyut düşünce üretebilme yetisi kazanıldı ve paralelinde gelişen bipedalizm ile serbest kalan eller ile işaret iletişimi şeklinde pandomimik hareketlerle iletişimin gelişmesi sözlü iletişime geçişin zeminini oluşturmuş olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bütün bu gelişen yapıların yanında konuşmayı sağlayan temel unsur olan sesleri çıkarmak için ses yollarında ve çıkarılan sesleri işitmek kulak yollarında değişimlerin gerçekleşmesini içeren iki adım daha vardır.

İskelet yapısındaki bazı değişiklikler

Boyunda, yerinde kaslar ve ligamentler tarafından tutulan ve hiçbir kemikle birleşmeyen hyoid kemiği dil kaslarının tutunduğu önemli bir yerdir. Hyoid kemiği, şempanzelerde ve diğer homininlerde olasılıkla hiperventilasyon olmadan seslerin yüksek çıkan sesleri üretebilmeye yardımcı olan ama işlevi tam olarak anlaşılmamış olan laringeal hava keselerini destekler. 3.3 milyon yıl önce bulunmuş olan Australopithecus hyoid kemiği insandan çok şempanze benzeri yapıdadır, yani muhtemelen Australopithecus'lar insan benzeri sesler çıkarmamışlardır.

İspanya Sima de los Huesos’da bulunan, 450.000 önceye taihlenen, modern insanın atası olan Homo heidelbergensis türüne ait hyoid kemiği Australopithecus ve şempanzeden çok insan benzeridir ve muhtemelen laringeal hava kesesine sahip değillerdir. İsrail, Kebara mağasında bulunan, mikroskobik yapısına kadar incelenen 60.000 yıllık ve İspanya El Sidron’da bulunan 43.000 yıllık Homo sapiens hyoid kemikleri şimdiki modern insan hyoid kemiğine çok benzer yapı göstermiştir.

İki ayaklılığa geçiş süreci boyunca kafatası yapısındaki değişiklikler ünlü sesleri çıkabilmeye olanak tanıyan L şekilli ağız (yatay yol) ve gırtlak yolunun (dikey yol) kademeli şekilde oluşmasını sağladı, modern insanın atası olan Homo heidelbergensis’in dikey parçası yatay parçasından biraz daha büyüktü.

Konuşmayı mümkün kılan işitme açısından gerçekleşen bazı değişiklikler

Australopithecus africanus ve Paranthropus robustus’un dış kulak kanalı şempanzelerden biraz daha kısa ve geniş olarak insandaki yapıya benzerdi ve orta kulaktaki örs ve üzengi kemikleri şempanze benzeri olmasına karşın çekiç kemikleri de insandakine benzerlik gösteriyordu. Homo erectus’ta sessiz harflerin, yani yüksek frekanslı duyulabilmesi için duyarlılık gelişti.

En nihayetinde bütün konuşma ve işitme becerisini edinen Homo sapiens 50.000 – 60.000 yıl önce Afrika’dan ayrılarak dil ve sembolik kültürü yaymaya başladı.

737 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Mackey, et al. (2005). Orofacial Somatomotor Responses In The Macaque Monkey Homologue Of Broca’s Area. Nature, sf: 4. doi: 10.1038/nature03628. | Arşiv Bağlantısı
 2. L. Fadiga, et al. (2007). Language In Shadow. Taylor & Francis, sf: 14. doi: 10.1080/17470910600976430. | Arşiv Bağlantısı
 3. J. Kaas. (2014). The Evolution Of Brains From Early Mammals To Humans. Wiley, sf: 17. doi: 10.1002%2Fwcs.1206. | Arşiv Bağlantısı
 4. A. Gracia-Téllez, et al. (2007). Human Hyoid Bones From The Middle Pleistocene Site Of The Sima De Los Huesos (Sierra De Atapuerca, Spain). ScienceDirect, sf: 8. doi: 10.1016/j.jhevol.2007.07.006. | Arşiv Bağlantısı
 5. S. Iwasaki. (2002). Evolution Of The Structure And Function Of The Vertebrate Tongue. Wiley, sf: 13. doi: 10.1046%2Fj.1469-7580.2002.00073.x. | Arşiv Bağlantısı
 6. I. Martínez, et al. (2014). Communicative Capacities In Middle Pleistocene Humans From The Sierra De Atapuerca In Spain. ScienceDirect, sf: 7. doi: 10.1073/pnas.0403595101. | Arşiv Bağlantısı
 7. R. Quam, et al. (2015). Early Hominin Auditory Capacities. Science, sf: 14. doi: 10.1126/sciadv.1500355. | Arşiv Bağlantısı
 8. F. Aboitiz, et al. (1998). The Evolutionary Origin Of The Language Areas In The Human Brain. A Neuroanatomical Perspective. ScienceDirect, sf: 17. doi: 10.1016/S0165-0173(97)00053-2. | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Umut Karip
Umut Karip
118K UP
Öğrenci - Okur

Merhaba Furkan,

Bilgim dahilinde sorunuzu cevaplamak isterim.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar konuşmaya nasıl başladı sorunuza karşılık olarak şunu açığa kavuşturma ihtiyacı hissediyorum: dil -ya da konuşma- sadece insana özgü bir davranış değildir. En basit örnek olarak etrafınızdaki veya belgesellerdeki hayvanlara bakacak olursanız hepsinin birbirleri ile iletişim halinde olduğunu görebilirsiniz. Bizleri onlardan ayıran şey bizim çok daha gelişmiş bir dil ekosistemine sahip olmamızdır.

Bilim insanları dilin evrimleşme sürecinde ortak bir paydada buluşmuş değiller. Bilim insanlarına göre dil; konuşmanın evrimsel süreç içinde faydalı olmasından ötürü gelişerek bugünkü halini almış olabilir, yani avlanmak ve hayatı sürdürmek gibi konularda dili daha aktif bir şekilde kullanan Homo sapiens cinsi ve üyeleri, dilin gelişim basamaklarından birini oluşturmuştur. Bir diğer grup bilim insanına göre dil, beynin süreç içindeki gelişiminin bir yan ürünü olarak gelişmiştir. Mesela Homo sapiensin ateşi, ateşi kullanarak da pişirmeyi keşfetmiş oluşu insan evrimi için çok önemli bir yere sahip olduğu gibi beynin gelişimi için de kilit noktadır. Beynin gelişimi -beynin özellikle de neo korteks bölgesi- ve dilin gelişmişliği doğru orantılıdır. Buraya tıklayarak beynin gelişim aşamalarını anlatan muazzam bir yazıyı okuyabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

beynin süreç içerisindeki gelişimi
beynin süreç içerisindeki gelişimi
slideserve.com

Beynin bölgeleri ve konuşmaya katkılarını yazıyorum:

 • Broca Alanı: Düşüncelerin kelimelere dönüşmesini ve ağız hareketlerini sağlar.
 • Wernick Alanı: Konuşma ve yazı dilinin anlaşılmasını sağlar.
 • Kavisli Fasiküler: Kelimelerin oluşturulmasını ve ve net konuşmayı sağlar.
 • Beyincik: Kelimelerin işlenmesini sağlar.
 • Motor Korteks: Dilin ve ağzın hareketlerini kontrol eder.

Daha önce söylediğim gibi dil, beynin gelişimi ile doğru orantılı olarak gelişmiş olabileceği gibi, dilin gelişimi spesifik bazı beyin bölgelerinin gelişmesini sağlamış da olabilir.

Sağlıcakla kalın.

311 görüntülenme

Kaynaklar

 1. healthline.com. Beynin Hangi Bölgeleri Konuşmayı Kontrol Eder?. (6 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences
Orijinal Soru: Konuşma yeteneğimiz ne zaman evrimleşti?

Görüldüğü gibi sesleri kullanarak (verbal) bir konuşma için gerekli anatomik yapı zaman içinde evrimleşmiş.

Ama konuşmanın tanımını dil bilimciler doğru sesleri çıkarabilmek olarak değil, anlamlı kelimeleri arka arkaya dizebilmek (sentaks) olarak yapar. Bu bağlamda ilk dilin sesli konuşma olmak zorunluluğu yok. Aslında ilk dil işaret dili olarak kabul edilir. Bu da "homo" olarak başlayan çatallaşmanın ilk örneklerine kadar dayandırılır.

Tüm Reklamları Kapat

130 görüntülenme

Kaynaklar

 1. M. Corbalis. Evrimin Gizemlerinden Biri. (24 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close