Sorulara Dön
2
Biyoloji & Genetik

İnsanlar avcılık ve toplayıcılık yaptıkları için kaslar gelişti, kıllar çoğaldı ama artık ne kasa ne kıla ihtiyacımız var, gelecekte insanlar kılsız ve küçük hale gelebilir mi?

Daha da detaylandırmak gerekirse, gelişen teknoloji ile birlikte, ihtiyacımız olan tek şey beyin olacak diye düşünüyorum. Böyle bişey mümkün mü? Benimle aynı fikirde olan var mı? Youtube'daki bununla ilgili videoyu izledim fakat yeterince tatmin edici cevap alamadım.

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrim ve Adaptasyon temel alınarak soru cevaplanırsa uzun süreli; Canlı gelişimi temel alınırsa kısa süreli bir cevabımız olmuş olur.

Her canlı grubu/türü içinde bulunduğu koşullara alışmak için bazen kısa süre içinde büyük değişimler geçirir ya da uzun süreli süreçte oraya adapte olacak şekilde küçük-büyük birçok özellik geliştirir veya çıkartır. Buna örnek olarak ten rengimiz, saç rengimiz gibi şeyler eklenebilir.

Yapılan çalışmalara göre insan beyni artık daha az oksijen kullanıp, daha fazla enerji kullanıyor. (Verim artmış)

Bunun sebebi nedir peki ? Adaptasyon süreci canlının yaşamı sırasında da oluşabilir. Kendi adaptasyonunun uzun süreli varyasyonları veya etkileri tüm bir soy ağacında veya türde birden bire de var olabilir. Bu duruma hem Evrim hem Adaptasyon örnek gösterilebilir. Örneğin; 1800'lü yıllarda ki Sanayi devrimiyle birlikte Dünya'nın birçok yerine fabrikalar ve yüksek miktarda Karbondioksit salan işçi alanları kuruldu. İnsanlar başta bundan çok rahatsız oldular çünkü vücutları verimli bir şekilde Oksijen tüketmeye alışıktı. Ama, gelecek nesiller bu oksijenden yavaş yavaş mahrum kalmaya ve daha az tüketmeye başladılar. Bunun sonucunda vücut buna adapte olmak için kısa süreli bir tepki göstermektense, uzun süreli nesilden nesle bir etkileşim gerçekleşti. Kendimizden yaşça büyük kişiler oksijensiz ortamlarda uzun süre kaldıklarında fenalık gibi etkilere maruz kalırlar, çünkü vücutlarının ihtiyaç duyduğu oksijen seviyesi fazladır. Yeni nesillerde ise zamanla bu enerji oksijenden daha az ihtiyaç duyulup, aldığımız besin ve gıdalardan daha fazla alınacak şekilde evrilmiştir. Bu durumda sorunuza direkt cevap vermiş oluyor.

Cevabımız; yüksek ihtimalle hayır. Çünkü her ne kadar günümüzdeki yağlanma oranı ve tüysüzlük oranı artmış olsa da bu tamamen bitebileceği anlamına denk gelmez çünkü bu bir tehdit unsuru veya gereksiz bir özellik olarak nitelendirilemez uzun süreli çeteleye bakılmadıkça. Evrim ve adaptasyon gereksiz kısımlardan kurtulmayı da amaçlar. Karada yasayan canlılarda uzun yapılar ve eklemler pek görülmez çünkü denizdeki canlılara kıyasla yüzmemiz gerekmez; aynı şekilde denizdeki canlılarda da bizim gibi ince ve kısa yapılar yerine büyük ve kıvrımlı yapılar görülür çünkü suda daha hızlı hareket ve yaşam temel amaçtır. Uzun süreli bir tabloya bakılarak bu analiz yapılabileceğinden sorunun cevabı yüksek ihtimalle oranın giderek düşeceği, ama tamamen kaybolma ihtimalinin az olduğudur.

102 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et