Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efe Gerenli
Efe Gerenli
14K UP
Üye
21

İnsanın evrimsel geçmişinde olduğu gibi şu anda savanada yaşayan primatların beyni irileşiyor mu?

Babunlar böyle bir evrim geçiriyor olabilir mi? Bildiğim kadarıyla et de yiyorlar ve savana hayatına sahipler,en eski fosilleri 2 milyon yıllık,konvergent evrim geçirip insan kadar zeki olabilirler mi?
2,340 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Bu tür bir zeka evrimi ihtimaller dahilinde her zaman var, ama cevap, muhtemelen hayır. Savanada yaşayan patas maymunu, vervetler ve bazı babun türleri var ama bunlar, bizler ve son 20-30 milyon yıldaki atalarımız gibi büyük kuyruksuz maymun değiller. Ayrıca savanada yaşayan her tür insan gibi zekileşecek diye bir kaide de yok. Benzer şartlarda yaşayan hayvanlarda belli başlı benzer özellikler evrimleşiyor, evet; ama aynı zamanda bambaşka görünümde ve özellikte de oluyorlar; çünkü her birinin evrimsel tarihi bambaşka. Savana yaşamına geçiş, bizim evrimimizdeki basamaklardan sadece biri, hepsi değil. Başlangıç koşulları farklı olan, tür içi çeşitliliği farklı olan, seçilim baskıları bambaşka olan canlılardan birebir aynı sonuçları bekleyemezsiniz.

Veya şöyle diyeyim: Bir büyük kuyruksuz maymunu bile savanaya attınız diye birkaç milyon yıl sonra medeniyet kurmasını bekleyemezsiniz. Evrim böyle çalışmıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kadir Çakır
Kadir Çakır
1,475 UP
Hayvanlar alemi ve evrime meraklıyım

Bu soruya doğru olduğunu düşündüğüm şekilde cevap vermeye çalışacağım. Tabiki evrim konusunda çokta üstün bilgilere sahip değilim fakat bunu biz insanları da ele alarak düşününce pekte aynı şekilde gelişirler gibi durmuyor. Öncelikle zekanın gelişimi teknoloji ve bilimin gelişimi ile daha da hızlandı ve insan bu konularda sürekli gelişmeye de devam edecek. Daha şimdiden dünyaya o kadar da fazla hukmedemez ve dünya enerjisinin çeyreğini bile kullanamazken doğaya ve hayvanlara bu kadar zarar verirken 2 milyon yıl boyunca diğer hayvanların sağlıklı ve kendi kendilerine gelişebilecekleri fikri de pek mümkün değil gibi sanki. Biz müdahale etmesek dahi sonuçta çevre şartları, kırınım noktaları vs... Çok daha farklı olabilir kim bilir. Belki de milyonlarca yıl sonra bizim şu anki halimizden iyi olur kim bilir belki de başarısız olur ve nesilleri tükenir. Bunlar tamamen doğal süreçte en uyumlu olanın hayatta kalıp gelişebilmesi ile ilgili. Ama benim fikrim şu ki: İnsan zeka konusunda başka bir canlının kendisini geçmesine izin vermez. Hele ki kendi içinde bile rekabet ederken ve sırf zekası kendi zekası tarafından en yüksek seçilip kendisini bu nedenle en üstün canlı ilan ederken.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close