Sorulara Dön
2
Felsefe

İnsanı materyalist bir bakış açısıyla basitleştirmek felsefi olarak paradoks mudur?

İnsan, tamamen atomlar ve bir dizi kimyasal tepkimenin evrimleşerek geliştiği bir organizmadan ibaret. Ancak diğer bütün canlı türlerinden ayrılan özelliği var: düşündüğünü düşünmesi. Bu bağlamda, belki de bilimin, insanı basitleştirmenin, aslında karmakarışık olan zihnin paradoksu olduğu söylenmz mi?

1
119 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

18. yüzyılda mekanikçi ve dirimselci olarak başlayan tartışma, 21. yüzyılda materyalistler, dirimselciler ve agnostikler olarak hala devam etmektedir.

"Ancak diğer bütün canlı türlerinden ayrılan özelliği var: düşündüğünü düşünmesi. Bu bağlamda, belki de bilimin, insanı basitleştirmenin, aslında karmakarışık olan zihnin paradoksu olduğu söylenmez mi?"

Sorusuna, materyalistler:

"Yapay zeka ile, insan zihnine benzeyen şekilde bir bilgisayar yapabiliriz. Bu bilgisayarın kendini anlaması bir paradoks yaratmıyorsa, insanın da kendini anlaması paradoks değildir."

Şeklinde cevaplarlar. Buna karşın dirimselciler:

"Organik bir yapay zeka düzeyini kodlamak imkansızdır ve insan limitinin üstündedir. Çünkü canlılar, içinde metafiziksel bir öz taşır." Şeklinde karşı argüman sunarlar.

Agnostik zihinciler ise:

"Materyalistler haklıdır. İnsan seviyesinde yapay zeka kodlanabilir. Ancak insan hislerini yaşadığını asla bilemeyiz. Mesela, yapay zekaya iğne batırdığımızda; acı hissettiği için mi, yoksa kodu gereği mi, tepki verdiğini asla bilemeyiz. Bu yüzden bir özün olup olmadığı üstünde yargıya varmak imkansızdır."

Gibi, argümanlar öne sürülüyor. Tabiki sadece yapay zeka üzerinden değil, onlarca örnek üzerinden de bu konuda felsefi tartışmalar devam ediyor.

-----

Materyalizmi, indirgemecilik olarak ele almanın hata olduğunu düşünüyorum. Bu argümanların çokluğundan ve felsefenin doğası gereği soru - cevap üzerine kurulduğundan, bu cevabı buraya sığdırmak biraz zor.

Bıraktığım kitaplar, bu konuda karşıt argümanları cevaplıyor ve zihin üzerine farklı kavrayışlar kazandırıyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

"Dirimselciler, Prens Borghese' nin arabasının, içindeki at tarafından sürüldüğüne inanan köylülere benzer."

Ramón y Cajal

-----------

Nörofelsefe - Patricia S. Churchland (sayfa 264-535)

Madde ve Bilinç - Paul M. Churchland

Zihin felsefesi:

Zihin üzerine teoriler - Stephen Priest

----------

Saygılar

150 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • P. S. Churchland. (2021). Nörofelsefe. Yayınevi: Alfa Bilim. sf: 264-535.
  • P. M. Churchland. (2021). Madde Ve Bilinç. Yayınevi: Alfa Bilim.
  • S. Priest. (2021). Zihin Üzerine Teoriler.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et