Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

İnsanda saldırganlık içgüdüsünün oluşma sebebi nedir?

bu soruyu size sorma sebebim yaşım 17 ama 18 ime basıcam ayrıca açık lise öğrencisi olarak sizin alanlarınızı makalelerinizi takip ediyorum :) bu soruyu sorma sebebim ise psikoloji , kişisel gelişim merakımdan dolayı ve ayrıca alanımdan dolayı uzman olmasam bile

2
Anonim 0
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar Hilal,

Öncelikle 'Saldırganlık İçgüdüsü' denilen bir şeyin kendi başına olmadığını belirteyim.Belirli içgüdüler veya çevrede oluşan bir etki saldırganlık davranışını tetikleyebilir.Ayrıca saldırganlık davranışının insana özgü olmadığını ve hemen hemen tüm canlılarda görülebileceğini belirteyim.Bu nedenlere bir göz atalım.

GENETİK

Genetiğin,dış görünüşü etkilediği herkesçe bilinen bir gerçektir.Ancak üzerinde çalışmalar sürdürülmekle beraber,genetiğin belli olaylar dahilinde,saldırganlığa yatkınlık yaratabildiği ve belli genlerin saldırganlığı tetikleyebildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

Yetiştirilme Tarzı

Bizleri 'biz' yapan bir diğer faktör ise ebeveynlerimizin veya bizi büyütenlerin bizleri nasıl yetiştirdiğidir.Saldırganlaşmasının sonucunda bir yaptırımla karşılaşmayan hatta bazı durumlarda psikolojik veya maddi olarak ödüllendirilen genç insanlar,ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde şiddete daha eğilimli oldukları görülmüştür

Çevresel Faktörler

Eğer bir insanın büyüdüğü ortamda saldırganlaşmadan kendini sivriltme veya hayatta kalma ihtimali yok veyahut az ise her durumda saldırganlaşmaya adapte olur.

Öte yandan insanlar değil de tüm canlılar çerçevesinden bakacak olursak,bir canlının saldırganlaşmasının haklı sebepleri de olabilir.Yuvasını eşini ve yavrularını korumak için saldırganlaşmak hayatta kalma ve üreme şansını büyük ölçüde arttırır ve daha az saldırgan diğer türdaşlarına göre saldırgan bireyimiz ve onun genetiğine sahip yavrular daha çok hayatta kalıp daha çok ürer.Tabi ki bu da evrim manasına gelir.Hayatta kalma ihtimalini arttıran her şey konusunda popülasyonun genetik havuzu o yöne doğru kayacaktır.

Dipnot:Evrim ağacı ekibine sorulmuş bir soru olsa da cevaplamış bulundum.Ben de senin gibi yalnızca bir üyeyim.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bilimsel Makale. (12 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Psikolojik Danışma Ve Rehberlik Dergisi. (12 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. (12 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 12 Eylül 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Merhaba dostum, cevabını aşağıdaki linke bırakıyorum, sana söylemek istediğim birkaç şeyi de şimdi söylüyorum izninle :). Hiç bir zaman merakını ve azmini kaybetme, bu hayatta bilginin sonu bilinmez, yaşının ve ünvanının hiçbir önemi yok, önemli olan azim ve merak. merak bizi her yere götürebilecek muhteşem bir şey. hiç bir zamanda hiçbir şey için çekinme :)

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et