Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

İnsanda renkli görme nasıl ve ne zaman evrimleşmiştir?

1
351 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Omurgalılarda görmenin evrimi

600 milyon yıldan önce omurgalıların atalarında ışığı alan fotoreseptörler oluşmaya başlamıştır. (1)

Kambriyen döneminde (540 milyon yıl önce) omurgalı hayvan vücut planının gelişmesiyle beraber görüntü oluşturan gözler ve görsel sistemler ortaya çıkmıştır. (1) Omurgalı fotoreseptör hücrelerinde bulunan, ışığa duyarlılığı sağlayan protein grubu olan opsinler bilateria kladının atası olan urbilateria’da bulunan 9 adet opsinden köken almıştır. (2)

Omurgalılarda renkli görüşün evrimi

Beş ana görsel pigment 350-400 milyon yıl önce omurgalı sınıflarının ayrılmasından önce meydana gelmiştir. Opsin gen dizilerinin analizine göre ilk evrimleşen görme pigmentleri renkli görmeyi oluşturan konilerdir, çubuklar konilerden sonra evrimleşmiştir. Tetrapodların ortak atalarında ve modern türlerden; kemikli balıklarda, kuşlarda ve sürüngenlerde bir çubuk reseptörü ve dört adet koni reseptörü ile tetrakromatik görüş olmasına rağmen; memeliler, gececi ataları sebebiyle kademeli olarak iki koni opsin genini kaybetmiş (4) ve iki adet koni reseptörüne sahip dikromatik görüşe sahip olmuşlardır. (3) (4)

İnsanda renkli görüşün evrimi

Memelilerde daha sonra daha yüksek renkli görüş düzeyi sadece trikromasinin oluştuğu primatlarda 35 milyon yıl önce tekrar evrimleşmiştir. (4)

Yaklaşık 90 milyon yıl önce yaşayan, UV'ye ve kırmızıya duyarlı renkleri görerek dünyayı iki renkli gören gececi memeli atalarımızdan sonra yaklaşık 30 milyon yıl önce, primat atalarımız dört sınıf opsin geni geliştirerek UV haricinde görünür ışığın tam renkli spektrumunu görme yeteneği kazanmıştır. (3)

Kısa dalga boyuna duyarlı opsin pigmentlerinin ortadan kalkışının son aşamalarından sonra orta ve uzun dalgaya duyarlı pigmentler ortaya çıkmış ve 30 milyon yıl ile 45 milyon yıl önce arasında mavi görüş de eklenerek trikromatik görme oluşmuştur. (5)

244 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
7
Teşekkür (4)
Paylaş
7
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • T. Lamb, et al. (2007). Evolution Of The Vertebrate Eye: Opsins, Photoreceptors, Retina And Eye Cup. Nature, sf: 17. doi: 10.1038/nrn2283. | Arşiv Bağlantısı
  • M. Ramirez, et al. (2016). The Last Common Ancestor Of Most Bilaterian Animals Possessed At Least Nine Opsins. GBE, sf: 13. doi: 10.1093%2Fgbe%2Fevw248. | Arşiv Bağlantısı
  • J. Bowmaker. (1988). Evolution Of Colour Vision In Vertebrates. Nature, sf: 7. | Arşiv Bağlantısı
  • G. Jacobs. (2021). Evolution Of Colour Vision In Mammals. The Royal Society, sf: 11. doi: 10.1098/rstb.2009.0039. | Arşiv Bağlantısı
  • S. Yokoyama, et al. (2021). Epistatic Adaptive Evolution Of Human Color Vision. PLOS, sf: 10. doi: 10.1371/journal.pgen.1004884. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın