Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İnsan türleri neden diğer hayvan türleri kadar güçlü değil ve neden kendimizi savunabileceğimiz bir uzvumuz yok?

509 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lu Ca
Lu Ca
32K UP
Konuyla ilgili

İnsandan daha kuvvetsiz canlılar olmadığını ve kendimizi savunabileceğimiz uzuvlarımızın olmadığını da nereden çıkardınız? İnsan bir arıdan, sinekten, kediden, fareden ve daha bir çok hayvandan daha kuvvetlidir; birçok hayvanın da insandan daha kuvvetli olduğu gibi. Sizden daha kuvvetsiz olan ve size saldıran bir hayvanla girdiğiniz mücadeleyi uzuvlarınızla yani kollarınız ve bacaklarınızla kazanırsınız.

Eğer vahşi doğada hayatta kalmayı sağlayan ve bazılarının kuvvetle ilgisi olmayan bütün özelliklerin toplamına "güç" demeyi tercih ediyorsanız o zaman evet vahşi doğada hayatta kalmak konusunda insan hayvanı diğer birçok hayvandan çok daha zayıftır ya da güçsüzdür. Bunun nedeni de her canlının farklı bir evrim sürecinden geçmesi ve ihtiyaçlarının farklı olmasıyla ilgili. Eğer spesifik olarak o tür daha az kuvvetli olduğu zaman ya da vahşi doğada hayatta kalabilmeyi sağlayan diğer özellikler olmadan hayatta kalabiliyorsa evrim, hayatta kalabilmesini sağlayan bu özellikleri seçer ve enerjiyi gereksiz yere diğer özellikleri sürdürebilmek için kullanmaz.

İnsan neden uçamaz, kuş neden bilgisayar kullanamaz, karınca neden derinlere dalamaz, insan neden vahşi doğada hayatta kalabilme konusunda zayıftır ya da goril insandan neden daha kuvvetlidir gibi soruların hepsi aynı sorular. Dolayısıyla cevap da evrimin nasıl işlediğiyle ilgili.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. D. J. Futuyma. (2005). Evolution. ISBN: 9780878931873. Yayınevi: Sinauer Associates Incorporated.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close