Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

İlk canlı üremeyi nereden biliyordu ya da yemek yemeyi?

499 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap

Bu tür sorulardaki sıkıntı, "bilmek" eylemini kullanması. Mesela hidrojen ile oksijen tepkimeye girebileceklerini nereden "biliyorlar"? Bilmiyorlar. Bilemezler de. Sinir sistemi olmayan şeyler, "bilme" eylemini yapamazlar. Ancak bir şeyler yapabilmek için illa bilmek veya özel bir kudrete sahip olmak gerekmez.

Örneğin rüzgarlar jeolojik kayaçları şekillendirebildiklerini bilmiyorlar. Ama peri bacaları gibi karmaşık nesneleri üretebiliyorlar. Çünkü "rüzgar" olarak tanımladığımız atmosferik süreç ile "kayaç" olarak tanımladığımız jeolojik olgu arasındaki fiziksel etkileşimler yelpazesi, bu tür yapıların ortaya çıkabilmesine izin veriyor. Bu etkileşimleri atomik seviyeden makro seviyeye kadar inceleyip izah edebiliriz.

Aynı şey "yaşam" dediğimiz olgu için de geçerli. Yaşam, bilinç ile var olmak zorunda olan bir şey değil. Çeşitli kimyasal tepkimeler grubu bir araya geldiğinde ortaya çıkan çorbaya "yaşam" diyoruz. Elbette bu kimyasalları karman çorman bir araya koysak yaşam ortaya çıkmıyor, çünkü belli tepkime ve olayların belli sırada olması gerekiyor - ve buna tam olarak hükmettiğimizde yaşamı da sadece kimyasallardan yola çıkıp inşa edebileceğiz (ki buna her yıl biraz daha yaklaşıyoruz).

Tüm Reklamları Kapat

Ama özetle, yaşam dediğimiz kimyasal yapının ortaya çıkması için belli koşullar gerekiyor ve bunlar sağlandığında (mesela Dünya'da 4 milyar yıl önce okyanus dibindeki hidrotermal bacalar ve etrafında bu koşullar sağlanıyordu), hidrojen ve oksijenin tepkimeye girip su oluşturması gibi, yaşam denen olayı mümkün kılan kimyasal tepkimeler de yaşanabiliyor.

Ha şu sorulabilir: Neden hidrojen ve oksijen birleşince su oluyor da flor ile altın birleşince olmuyor? Neden şu şu tepkimeler yaşama neden oluyor da bu bu tepkimeler olmuyor? Bu, Evren'in neden bu şekilde olduğu ile ilgili çok temel bir kozmolojik ve felsefi bir soru. Bu ayrıca tartışılabilir ama yaşamın bunda özel bir yeri veya rolü yok, onu anlamamız gerekiyor. Ne kadar karmaşık ve ilginç olursa olsun, yaşamın da kütleçekimi veya katlı oranlar yasası gibi temel yasaların diğer sonuçlarından hiçbir farkı yok.

235 görüntülenme
13
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eren Che
gata

ilk canlı üremeyi biliyordu demek birazcık saçma bir söylem olacaktır(herhangi bir sinir sistemi olmayan basit bir bakterinin veya benzerinin bir şey bilmesi olanaksız gibi gözüküyor) ancak dünyanın ilkel yıllarında oluşan çeşitli organik madde yığını arasında bazı polimerlerin bir araya gelerek çeşitli yapılar oluşturduğunu günümüz bilim dünyasında bilmekteyiz(bu kou hakkında fox deneylerini araştırabilirsin) ve (DNA RNA XNA gibi) bazı polimerlerin kendilerini eşleyebilme ve yenilerini üretebilme gibi yeteneği vardır ve organik madde yığınları arasından bunlar yani bölünebilinler veya üreyenler sonraki nesillerini devam ettirebildi yani devreye doğal seleksiyon girdi.

161 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close