Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

İlk canlı üremeyi nereden biliyordu ya da yemek yemeyi?

2
120 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu tür sorulardaki sıkıntı, "bilmek" eylemini kullanması. Mesela hidrojen ile oksijen tepkimeye girebileceklerini nereden "biliyorlar"? Bilmiyorlar. Bilemezler de. Sinir sistemi olmayan şeyler, "bilme" eylemini yapamazlar. Ancak bir şeyler yapabilmek için illa bilmek veya özel bir kudrete sahip olmak gerekmez.

Örneğin rüzgarlar jeolojik kayaçları şekillendirebildiklerini bilmiyorlar. Ama peri bacaları gibi karmaşık nesneleri üretebiliyorlar. Çünkü "rüzgar" olarak tanımladığımız atmosferik süreç ile "kayaç" olarak tanımladığımız jeolojik olgu arasındaki fiziksel etkileşimler yelpazesi, bu tür yapıların ortaya çıkabilmesine izin veriyor. Bu etkileşimleri atomik seviyeden makro seviyeye kadar inceleyip izah edebiliriz.

Aynı şey "yaşam" dediğimiz olgu için de geçerli. Yaşam, bilinç ile var olmak zorunda olan bir şey değil. Çeşitli kimyasal tepkimeler grubu bir araya geldiğinde ortaya çıkan çorbaya "yaşam" diyoruz. Elbette bu kimyasalları karman çorman bir araya koysak yaşam ortaya çıkmıyor, çünkü belli tepkime ve olayların belli sırada olması gerekiyor - ve buna tam olarak hükmettiğimizde yaşamı da sadece kimyasallardan yola çıkıp inşa edebileceğiz (ki buna her yıl biraz daha yaklaşıyoruz).

Ama özetle, yaşam dediğimiz kimyasal yapının ortaya çıkması için belli koşullar gerekiyor ve bunlar sağlandığında (mesela Dünya'da 4 milyar yıl önce okyanus dibindeki hidrotermal bacalar ve etrafında bu koşullar sağlanıyordu), hidrojen ve oksijenin tepkimeye girip su oluşturması gibi, yaşam denen olayı mümkün kılan kimyasal tepkimeler de yaşanabiliyor.

Ha şu sorulabilir: Neden hidrojen ve oksijen birleşince su oluyor da flor ile altın birleşince olmuyor? Neden şu şu tepkimeler yaşama neden oluyor da bu bu tepkimeler olmuyor? Bu, Evren'in neden bu şekilde olduğu ile ilgili çok temel bir kozmolojik ve felsefi bir soru. Bu ayrıca tartışılabilir ama yaşamın bunda özel bir yeri veya rolü yok, onu anlamamız gerekiyor. Ne kadar karmaşık ve ilginç olursa olsun, yaşamın da kütleçekimi veya katlı oranlar yasası gibi temel yasaların diğer sonuçlarından hiçbir farkı yok.

193 görüntülenme
12
Teşekkür (11)
Paylaş
12

ilk canlı üremeyi biliyordu demek birazcık saçma bir söylem olacaktır(herhangi bir sinir sistemi olmayan basit bir bakterinin veya benzerinin bir şey bilmesi olanaksız gibi gözüküyor) ancak dünyanın ilkel yıllarında oluşan çeşitli organik madde yığını arasında bazı polimerlerin bir araya gelerek çeşitli yapılar oluşturduğunu günümüz bilim dünyasında bilmekteyiz(bu kou hakkında fox deneylerini araştırabilirsin) ve (DNA RNA XNA gibi) bazı polimerlerin kendilerini eşleyebilme ve yenilerini üretebilme gibi yeteneği vardır ve organik madde yığınları arasından bunlar yani bölünebilinler veya üreyenler sonraki nesillerini devam ettirebildi yani devreye doğal seleksiyon girdi.

144 görüntülenme
4
Teşekkür (3)
Paylaş
4
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın