Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

İlk bilgisayar kodu nasıl yazıldı?

Çünkü düşününce kod yazdığı ekranıda kodlaman gerek.
469 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Cevap
Evren Dağlıoğlu
Evren Dağlıoğlu Mühendis-Yazılımcı-Okur

İlk bilgisayar programını yazan kişinin 10 Aralık 1815 - 27 Kasım 1852 tarihleri arasında yaşamış olan Ada Lovelace adlı bir İngiliz olduğu kabul ediliyor.

Söz konusu iddia, Ada Lovelace'ın İtalyan askeri mühendis Luigi Menabrea'nın hesaplama makinesi hakkında yazılmış bir makaleyi çevirirken eklediği kendi notlarında yer alan bir algoritmaya dayanmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Aslında programlama dillerini algoritmayla özdeş kabul edersek algoritma yazılmaya başlandığı zamandan beri programla dili vardır diyebiliriz. Bir yemek tarifi de bir tür algoritmadır ve dolayısıyla bir tür programdır.

Ayrıca programlamayı sadece elektrikli/elektronik cihazlarla sınırlamamak gerekir. Eski zamanlardan beri kullanılan mekanik cihazlar da aslında belli bir tür program mantığıyla çalışırlar. Örneğin bir müzik kutusu 0/1 yerine bir silindir üzerine yerleştirilmiş belli çentiklerle programlanır.

Bu açıdan bakınca algoritma ve programların en eski zamandan beri bir şekilde etrafımızda olduğunun farkına varınca buna şaşırmamak elde değil.

203 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia - EN. Ada Lovelace. (21 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia - TR. Ada Lovelace. (21 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Music Box. (16 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Müzik Kutusu. (6 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Hüseyin Açar
Hüseyin Açar Fizikçi

Bilgisayar yani bir makineye kazandırılan işlem gücü elektriğin kontrol edilebilmesi ile başladı.

Bugün kullandığın işlemcilerde sayamayacağımız miktarda transistör yani elektrik akımını yönlendiren binlerce, daha doğrusu milyonlarca kapı bulunmaktadır, ilk micro işlemcide bile yaklaşık iki bin kapı vardı. Üretim teknolojileri küçüldükçe açtığımız kapıların haddi hesabı tutulamaz miktarlara yükselmeye başladı. Haliyle daha çok veriyi daha kısa sürede işleyebilir, kontrol edebilir hale geldik.

Bu Reklamı Kapat

Aslında ilk yazılım dilinin ucu ister istemez ilk işlemcilere dayanıyor. Mikro işlemcilerde kullanılan makine dili ile başladı her şey. Şuan kullandığımız sistem bile en temelde, merkezi işlem birimi olan CPU'da makine dilini kullanarak işlem sağlıyor. Bilgisayarın kendisi başlı başına bir converter, bir veri işlenirken farklı kalıplara sokulup işlem görüyor.

İnternete bağlı bulunduğun ethernet protokolünde bile birçok katman ve her katmanda farklı veri tipleri mevcut. Temelde CPU'da dönen şey hep aynı, makine dilinde ifade edilişi hep aynı. Değişen tek şey bu yazılımların insanlara hizmet edip hayatını kolaylaştırıyor olması. Bugün bunca işlemi makine dilini kullanarak asla yapamazdık, kolaylaştırılmadan bu iş imkansız olurdu. Kolaylaştırmadan asla gelişemezdik. Kolaştırmadan, klavyeye 2 tuştan fazlasını ekletemezdik. Ekletsek bile bilgisayar herkesin kullanabildiği bu kadar basit bir cihaz olamazdı.

Bu Reklamı Kapat

Bunca kolaylık yetmedi, halen daha yapay zeka teknolojilerini kullanarak işi başkasının üzerine, yazılımların üzerine atmaya çalışıyoruz. Hayatımızı daha da kolaylaştırmaya çalışıyoruz. İsteklerimize en kısa sürede yanıt verecek yazılımlar, yazılım dilleri üretiyoruz. Yinede yetmeyecek, insan oğlu hep daha kolayını daha hızlısını arayacak. Ben korkuyorum ki ileride kullanacağımız yazılım dillerini de yapay zeka yazılımları geliştirir hale geleceğiz :D Olay tamamen yazılımların insan hayatını kolaylaştırmasına yönelik olarak evrildi.

İlk işlemcilerle direkt olarak makine dilinde iletişim kuruluyordu. Haliyle zor işti, uzun işti.

Daha sonradan üretilen yazılımlar yukarıda da bahsettiğim ve kendi bilgisayarımızın da yapmış olduğu çeviri işlemini mevcut kılan, komutların insanlar tarafından daha rahat anlaşılmasını - hafızada tutulmasını sağlayan kısaltmalar kullanılmaya başlandı. Ancak her sistem için ayrı ayrı kodlanması gerekiyordu ortak bir payda olmadığı için.

Ve şuan çoğumuzun kullandığı yazılım dilleri meydana geldi. C dilleri en büyük örneği bunların. Bu yazılım dillerinin çalışması için derleyicilere ihtiyaç var. Nasıl ki yeni format atılmış bir sistemde oyun oynamak istediğinde C kütüphanelerini yüklemeni istiyor, nasıl ki DX kütüphanesi olmadan 3D görüntü yürütemiyorsun aynı mantık.

Bunun da ötesine gittiğimizde ise mantık ve yapay zekanın bizi karşıladığını görüyoruz. Kendi kendine öğrenebilen yazılımlar bahsettiğim sınıfa giriyor. Artık yazılımcı, bu kabiliyeti sağlayabilmek için daha farklı dillere ihtiyaç duymaya başlıyor. Yani bir seviyeden sonra olay tamamen ALGORİTMA üzerinde dönmeye başlıyor.

Yapay zekanın mantığı da üretilen algoritmanın, ihtiyacı kendiliğinden karşılamasıdır zaten.

Yapay zeka hakkında bilgi sahibi olmak istersen aşağıdaki yazıyı da okuyabilirsin.

Kısacası hiçbir şey yoktan var olmadı yazılımda. En temelde elektriğin yönlendirilmesi - 0/1'lerin tayin edilmesi ve kısaltılması ile başladı. Sonra ise gelişe gelişe bu günlere geldi.

171 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Berk Baylançiçek. Bilgisayar Programcılarının Yazdığı İlk Kod Neden 'Merhaba Dünya'?. (28 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: webtekno.com | Arşiv Bağlantısı
 2. CLIVE THOMPSON. The First Code Any Programmer Learns Also Says A Lot About The Craft.. (16 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: slate.com | Arşiv Bağlantısı
 3. Prof.Dr.Timur Karaçay. Programlamanin Evrimi (İmkânsıza Kafa Tutuş). (28 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2021. Alındığı Yer: baskent.edu.tr | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.