Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
İleride robotların insan türünün yerini alabilmesi mümkün mü ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Atahan Sır
Atahan Sır Öğrenciı

Hangi konuda insan türünün yerini almalarından bahsettiğimiz önemli çünkü hali hazırda yapay zeka ve robotlar bazı iş kollarında insanın yerini almış durumda. Gelecekte, şu an insanların yaptığı birçok angarya işi ve karmaşık kararları yapay zeka, robotların yapacağı bir gerçek nerdeyse. Örneğin tıp alanında dahi tanı koyma konusunda doktorlardan daha yüksek başarılı tanı koyan yapay zekaların ilk örnekleri bugün var. Öte yandan yapay zekaların veri işleme ve yorumlama konusundan gelecekte insanın yerini alıcağı nerdeyse belli. Birçok iş kolu ve endüstri de yapay zeka/robotlar insanın yerini alsada filmlerde olduğu gibi insanlık türünün tamamen yok edip onların yerlerine geçme bence sadece fantastik bir kurgudan ibaret çünkü biz yapay zeka üzerine konuşurken onların insan benzeri bir bilinçe de sahip düşünüyoruz ama robotlara bir bilinç yazmaya gerek yok. Hatta muhtemelen onlara bir bilinç algoritması yazmak onların verimini düşürücektir. Öte yandan onlara korku, nefret, sevgi gibi duyguları da yazmamıza gerek yok. Bu duygular ve bilinç evrimsel süreçte bize yaşamda kalmamız için gelişen biyokimyasal mekanizmalar. Yani benim düşünceme göre geleceğin robotları sadece zeki olucak. Bir bilinçe ve duygulara sahip olmayacak çünkü bu onları verimsiz kılabilir. İnsanlık robotları sadece iş yaptırmak için kullanıcak bence, aynı el aletleri gibi.

Bu konu hakkında ID adında bir film var. (Filmde verilmek istemen ana fikir bu olmasa da.)Bu filmde Mühendisler sevgi duyabilen bir robot üretir ama filmin başından sonuna kadar bu robotun oldukça verimsiz davrandığını görürüz. Yanlışlıkla etrafa zarar verir, olmayacak düşlere tutunur... Neden gelceğin robotlarını verimsizleştirelim ki.

2
  • Raporla
Cevap

Evet alabilirler, aralarında savaş dahi çıkabilir. Yapay zeka, "hayatta kal" ana kod yazılımı yüklendikten sonra kendi kendine deneme yanılma yoluyla ve birbirlerinin tecrübelerinden öğrenen makineler demek zaten. İnternet üzerindeki şu anki bilgileri alarak çok çabuk olarak kendilerini geliştirebilirler. Kendi elektrik enerjilerini sürdürmek için enerji sağlayan su kaynaklarını, nükleer santralleri, rüzgar enerjisi sağlayan vb. alanları koruma altına alarak insanları yaklaştırmayabilirler, bunların kurulumlarını gerçekleştirebilirler, insanların yaptıkları her şeyin daha fazlasını daha seri biçimde yapabilirler. Örnek olarak, yapay zekanın ilkel atası bilgisayarlar verilebilir, çok basamaklı matematik hesaplamalarını mili saniyeler içinde yapabiliyorlar, milyarlarca bilgi içinden istenilen bilgiyi yine milisaniyeler içinde karşımıza getirebiliyorlar vs. Hangi insan bunları yapabilir, yani insan, yine insanın yaptığı yapay zekaya sahip robotlar tarafından teslim alınabilirler, yok edilebilirler, insan türünün yerini alabilirler. Mühendislerin yüklemiş oldukları ana kodu dahi değiştirebilirler.

1
  • Raporla
Cevap

yapay zekadan bahsettiğini var sayarsak

bir bakıma evet bir bakıma hayır. Hayır çünkü yapay zekayı ne kadar geliştirirsek geliştirelim öğrenmeyi öğretemeyiz çünkü onlarda yaşam tecrübesi edinemeyeceklerdir günümüzde en gelişmiş bilğisayarlar bile 3-4 yaşındaki bir çocuk kadar zekidirler sen şimdi o kadar şeyi nerden biliyor diyorsundur belki ama onları öğrenmedi sadece hafızasında depolandı ya da internet erişimi sayesinde buna bile ihtiyaç duymadı. Evet çünkü eskileri günümüz ile karşılaştıracak olursa imkansız görünen şeyler günümüzde varlar. aslında bu noktada bir durup düşündüğümüzde olma ihtimali birazdaha yüksek ama bunun önüne geçilebilir mesela yazılımcılar bazı kısıtlamalar getirebilirler.

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et