Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Diyar Sönmez
Diyar Sönmez
1,921 UP
Üye
2

İlaç kullanmak zararlı mıdır? zararlıysa neden kullanılıyor?

706 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Ersöz
Stj. Diş Hekimiyim

Vücuda yabancı madde girişi metabolizmamız tarafından pek zaman hoş karşılanan şeyler değildir. Ama ilaçların böyle hoş karşılanmamasına ek olarak gün içerisinde vücudumuza giren sayısız mikroorganizma (ki bunun içerisinde hastalık yapıcı olanlar çoğunlukta) daha da yabancı karşılanıyor ve immün sistemimiz tarafından bayağı hor görülüyor.

Yani basit olması açısından antibiyotik örneğini vereceğim, immün sistemimizin yeteri kadar güçlü olmadığı zamanlarda mikroorganizmalarla savaşa ek destek olarak hastalarımıza antibiyotik desteği veriyoruz. Bu da bizim daha hızlı iyileşmemize ve yeniden hayati fonksiyonlarımızın normale dönmesine fayda sağlıyor. Tabi ilaçların faturası böbrek, karaciğer gibi organlarımıza kesiliyor. Çok ender durumlar olmadıkça ağrı kesici/antibiyotik gibi basit ilaçlar komplike durumlar doğurmuyor.

Tüm Reklamları Kapat

Şunu da belirtmek isterim ki antibiyotiğin kısa vadede performansının iyi olması ve yan etkisinin aşırı zarar verici sonuçları olmamasıyla birlikte sanıldığı kadar basit de bir ilaç değildir. Antibiyotikler 1900’lü yılların başlarında ilk keşfedildiklerinde aşırı aktif ve yararlı ilaçlardı fakat evrim her yerde. Antibiyotiklerin kullanımlarının artmasıyla ve yanlış kullanımlarıyla hasta vücudunda tam olarak bitmeyen bakteri popülasyonunu, antibiyotiğe direnen ve en güçlü bakteriler hayatta kaldı. O bakteriler üredikçe aynı türün artık daha da dirençli bakterileri hayatta kaldı ve artık antibiyotiklerin eskisi kadar etkin olmadığı biliniyor. Bu yüzden sürekli farklı tür mikroorganizmalara yönelik yeni antibiyotikler üretilmeye çalışılıyor. Bir hekim olarak antibiyotikler için söylüyorum, doktorunuzun size verdiği dozu bitirmeden şikayetleriniz geçse bile kullanmaya devam edin. Bu inatçı bakterilerin de daha az sayıda kalmasını sağlıyor. Uzmanlar bu bilinçsiz kullanımın artmasıyla antibiyotiklerin devrinin kapanmasının yakın olduğunu da söylüyor.

Tekrar evrime dönmek gerekirse insanlar eski çağlarda bir diş enfeksiyonundan insanlar ölebiliyordu. İlaçlar bazen de kâr/zarar oranına göre kullanılabiliyor. Örn: antikoagulanlar(aspirin), kalp hastalarında çoğu zaman kullanılması gerekiyor ama hastanın yara iyileştirmesini geciktiriyor. Kan pıhtılaşmıyor diye bu ilaca zararlı diyemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla gerektiği zamanlarda ve doğru şekilde ilaç kullanımında bir sakınca yoktur.

Gereksiz yere ilaç kullanmayın, reçete edilen ilaçları da ihmal etmeyin.

Bilimle kalın, sevgiler.

Kaynaklar

 1. İ. Yıldız, et al. Günümüzde Sefalospirinler Ve Antibiyotik Direnci. Alındığı Tarih: 21 Şubat 2023. Alındığı Yer: Dergipark | Arşiv Bağlantısı
5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Afşin Güney
Afşin Güney
1,440 UP
Hekimim

"Sola dosis facit venenum"

İlaç ile zehir arasındaki fark dozdur[1]. İhtiyacım (Gereklilik, fayda) varken aldığım ilaç dozu ihtiyacım olmadığında olumsuz etki gösterebilir. Her türlü ilaç veya bitkisel gıda takviyesi kullanımında bunun göz önüne alınması gereklidir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Paracelsus. (1538). Dritte Defensio.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close