Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

İkilik sistemi basitçe açıklayabilir misiniz?

İkilik sistemler hem kitaplar hem videolarda çok kolay olarak tabir edilse bile yazılıma yeni başlayan biri olarak benim henüz anlayamadığım bir konu. Yardımcı olursanız ve en basit haliyle anlatırsanız sevinirim.
344 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Yalın İnce
Yalın İnce
29K UP
Yazılım meraklısı

Öncelikle şu haberi vereyim ki siz hiçbir zaman ikilik sistemde kod yazmayacaksınız. İkilik sistem, evet-hayır, bir-sıfır gibi kodlardan oluşur. Bu kodlar ise bilgisayarın işlemcisinin temel parçası olan transistörler içindir. Transistörleri ise şöyle izah edeyim: Üç uçlarının bir tanesinden gelen akımı diğer bir uca iletmek için üçüncü ucundan elektrik gelmesi gerekir. Bu üçüncü uca elektrik gelip gelmeyeceği ise 1 ve 0 ile kodlanır.

Sizin yazacağınız Python, C++, C# gibi dillerdeki kodları ikili sisteme çeviren programlar mevcut. Ancak bu işe girmek istiyorsanız Oracle VirtualBox gibi bir Windows üzerinden Linux çalıştırma programını indirmenizi öneririm. Bu, hem kod yazmanızı, hem kodlarınızı derlemenizi, hem de kolay bir şekilde çalıştırabilmek izi sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi günler dilerim.

2
  • Raporla
Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
27K UP
Elektronik teknisyeni

C dilini öğrenmeye gerek olduğunu düşünüyorum. Sanırım gömülü sistemler için yazılım yapacaksın. Gömülü sistem, kullandığımız cihazlar için olan yazılımlardır. Örneğin metrolardaki aburcubur otomatları. Parayı atarsınız, rakamı girersiniz ve ürünü alırsınız. Bunlar bilgisayarla değil, kendilerine özel yazılmış yazılımlarla çalışır.

Gömülü sistemi anladıysak bu yazılımlar nasıl oluyor biraz ondan bahsedelim. Aslında kendine has makine dili vardır fakat bu insanlar için anlaşılmaz. Bu yüzden bilgisayardaki not defterinde bile yazılabilen asm kodlama yapılır. Ama bu da karışıktır. Bu yüzden basic kodlama vardır. Ama bu da karışık gelebilir. Bu yüzden C kodlama yapılır. Aynı yazılımı asm, basic, c yapabilirsiniz size kalmış.

Tüm Reklamları Kapat

Peki bu gömülü yazılımlar neyle yapılır? Mikroişlemcilerle. Piyasada çeşit çeşit mikroişlemciler vardır. Pic, atmel, STM 32 ya da temeli atmel olan ardunio olabilir. Bunları bilmek için aynı zamanda elektronik de bilmelisiniz.

Peki mikroişlemciler nasıl çalışır? Öncelikle dahili veya harici osilatör devreleri vardır. Bu osilatör devreleri yazılım satır satır ilerlerken ne kadar hızda ilerleyeceğini belirler. Örneğin 1 megahertz bir osilatör demek, yazılımın satırlarının 10 mikrosaniyede bir alt satıra geçeceği demektir. Bu mikroişlemcinin hızı olmuş olur.

Tüm Reklamları Kapat

Mikroişlemcilerin en temel özelliği bacaklarının (yazının devamında pin olarak bahsedilecektir) giriş veya çıkış olarak ayarlanabilmesidir. Buton, anahtar, potansiyometre, sensör, ldr, ptc, ntc gibi şeyler giriş olarak ayarlanır. Led, motor, hoparlör, ekran gibi şeyler çıkış olarak ayarlanır.

Şimdi asıl konumuza dönelim. ikili sayılar. Yani binary sistemler. Gömülü yazılımlarda bacaklar (pinler) gruplanır ve port olarak adlandırılır. A portu, B portu, C portu gibi. Örneğin siz B portu çıkış olarak ayarlayabilirsiniz.

Diyelim ki B portumuzdaki ledlerin hepsini yakmak istiyoruz. B portumuzda 8 bacak var. O zaman 11111111 yapabiliriz. Ya da sağdan 3. Ledi yakmak istiyoruz sadece 00000100 yapabilirsiniz. Burdan şunu anlıyoruz. 1 elektrik var, 0 elektrik yok demektir. Her rakam 1 pindir.

Bizim onluk sayı sistemimize decimal denilir. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 rakamları olur.

ikilik sayı sistemine ise binary denilir. 0 1 olur.

8'li sayma sistemine octal denilir. 0 1 2 3 4 5 6 7 rakamları olur.

16'lı sayma sistemine hexadecimal denilir. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F rakam ve harflerinden oluşur.

Bu kadar detaylı yazmamın sebebi bilimsel hesap makinesinde bunları birbirleri arasında çevirebilirsin. Hesap makinesinde;

Tüm Reklamları Kapat

Decimal: DEC

Binary: BIN

Octal: OCT

Hexadecimal:HEX olarak yazacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Asıl konumuz olan Binary ile devam edelim. ikilik sayı sistemleri genelde yazılım içinde bacaklara elektrik ver ya da verme şeklinde kullanılır. ikinci olarak mantıksal işlemlerde kullanılır. 3. Olarak adresleme ve şifreleme işlemlerinde kullanılır. ilk kullanımı için yukarda örnek vermiştim. 00000010 gibi. ikinci pinde elektrik var diğerlerinde yok. Burada bir bilgiden daha bahsetmek istiyorum. 8 hane varsa bu rakamda biz diyebiliriz ki bu rakam 8 bitliktir. Kaç haneyse o kadar bitlik olur bilgi.

Mantıksal işlemler: Ve kapısı, Veya kapısı gibi işlemlerfir. Ve kapısı çarpma işlemini, Veya kapısı toplama işlemini ifade eder. Tabii ki başka birçok kapı var ama onlara değinmeyeceğim. Kapı denilen sistem şudur. Girişlerimdeki bacaklarda elektrik olup olmamasına göre çıkışta elektrik olup olmayacağını belirler. [1]

Ve kapısı: Bütün girişleri 1 olursa (elektrik varsa) çıkış 1 olur. Girişlerinden bir tanesi bile 0 (elektrik yoksa) ise çıkış 0 olur.

Veya kapısı: Girişlerden Herhangi birisi 1 ise çıkış 1 olur.

Tüm Reklamları Kapat

Değil kapısı: Giriş 1 ise çıkış 0, giriş 0 ise çıkış 1 olur.

Adresleme olarak kullanmak: Bazı protokoller var. Ben ana makinemden 25. Cihaz şu şu şu işlemleri yapsın diyebilirim. 25. Cihaz'a ben 25. Cihaz olduğunu tanıtmam gerekir. Bu cihazlarda ufak switchler olur. Hatta genelde 8'li olur bu ufak anahtarlar. İşte bu noktada bizim notmal sayıları binary sayılara çevirmemiz gerekebilir.

Öncelikle örnek saymayı yapayım.

0: 0

1: 1

2: 10

3: 11

4: 100

5: 101

6: 110

Tüm Reklamları Kapat

7: 111

8: 1000

Ben burda bit sayısını gerekli olduğu kadar kullandım. Ama kişi isterse 8 hanenin hepsini kullanabilir. Örneğin 8 decimal sayısı için;

8: 00001000 bu şekilde de yazılabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi normal onluk sayılara nasıl çeviriyoruz ona bakalım. En sol taraftaki rakamdan başlayarak üzerine hayali rakamlar koyuyoruz. Bunlar;

64 - 32 - 16 - 8 - 4 - 2 - 1

0 - 0 - 0 - 1 - 0 - 0 - 0 şeklinde olacaktır. Görüldüğü gibi 8 hanesinin altında 1 var sadece. Şimdi 25. Adresimizi adreslemek için hangi anahtarları 1 yapmalıyız? 16, 8 ve 1 hanelerinin anahtarlarını 1 yaparsam 25 sayısını bulabilirim. Yani 0011001 böylece 3 haneyi topladığımda 25 sayısını bulabilirim. Artık cihazımı 25 olarak ayarladım. Bu sayede ana makineden 25. Cihaz şunları yapsın dediğimde, 25. Cihaz bilgilerin kendine geldiğini bilecektir.

Bunların haricinde şifreleme olarak da kullanımı var. Bcd kodlama gibi şeyler ama bunları bu aşamada öğrenmen gereksiz. Bunların yanısıra digit göstergelerde kodlamalarda kullanılabilir.

Kaynaklar

  1. lektrikport. Lojik Devreler (Kapılar) | Elektrikport Akademi. Alındığı Tarih: 13 Kasım 2022. Alındığı Yer: elektrikport | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Tuğrul Gençoğlu
Yazılım Geliştirici

Her sayı sistemi rakamlardan oluşur. Örneğin günlük hayatta kullandığımız ondalık sayı sistemi 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 rakamlarından oluşuyor. İkilik sayı sisteminin farkı ise sadece iki rakamdan oluşmasıdır. Bunlar 0 ve 1'dir. Her sayı sisteminde saymaya 0'dan başlanır ve sayarken 1 arttırılır ve her arttırımda bir sonraki rakama geçilir. Eğer hiç rakam kalmamışsa yeni bir basamak oluşturulur ve son rakama gelen basamak sıfırlanır. Örneğin onluk sistemde 9'a bir eklediğimizde elimizde başka bir rakam olmadığı için (en büyük rakam dokuz olduğu için) birler basamağını sıfırlayıp yeni bir basamak yaratırız ve 10 sayısını elde ederiz. Benzeri ikilik sistem için de geçerli. İkilik sistemin en büyük rakamı 1'dir. 1'e 1 eklendiğinde elde edecek daha büyük bir rakam olmadığından yeni bir basamak oluştururuz. Bu da 10 (bir sıfır, on değil!) olur. İkilik sistemler genellikle elektronik devrelerde, dijital işlemlerde kullanılır. Çünkü modern elektronikte devrede akımın olup olmamasını bilmek (sinyal var, sinyal yok) önemlidir. İkilik sistem bunun için güzel bir soyutlama sağlar. Sinyal var için 1, sinyal yok için 0.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.