Sorulara Dön
0
Felsefe

İki sorum var: 1. Hume Yasası nedir? 2. Russell'ın Batı felsefesi tarihi kitapları işe yarar ve anlaşılır mı?

Bu iki konu benim için çok önemli. Teşekkürler...

1
486 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

1. soru için:

Hume Yasası olgu önermelerinden -yani sonu -dir, -dır ile biten önermelerden normatif önermelerin çıkarsanamayacağını söyler. Mesela "Ali acı çekmekten rahatsız olmaktadır." önermesine sonu -dır veya -dir ile biten herhangi bir olgu önermesini eklemek yoluyla hiçbir şekilde "Ali'ye acı çektirilmemelidir.", "Ali'ye acı çektirilmesi yanlıştır.", "Ali'ye acı çektirilmesi kötüdür." önermelerine ulaşamayız. Bu sonuçlara ulaşabilmek için ilk olgu önermemize açıktan ya da örtülü bir şekilde değer veya yükümlülük içeren normatif bir önerme eklememiz gerekir. Tek başına olgusal önermelerden mantıksal çıkarım yoluyla değer/yükümlülük bildiren önerme çıkaramayız yani. Çıkarabilmemiz için başka normatif önermeler eklememiz gerekir. 

Hume Yasası ahlaki gerçekleri başka kavramlarla açıklamaya çalışan bütün ahlak teorilerinin başarısızlığını göstermek için kullanılabilme amacını taşıyor aslında. Mesela bir şeyin acı çektirmesinden kötü olduğuna ulaşamadığınız gibi Tanrı'nın emretmesiyle de iyi olduğuna ulaşamıyorsunuz Hume Yasası'na göre. Ama indirgemeci ahlaki teorileri savunanların bu yasayı yalın biçimiyle kabul edip sonucundan kaçınmalarını sağlayacak 2 kolay yol var. Bazı olguların aynı zamanda normatif/ahlaki olgularla nihai anlamda özdeş olduğu ya da normatif kavramların çeşitli türden olgularda -mesela kişilerin zihinsel özellikleri, olayların ve durumların nitelikleri gibi- temellendiği söylenebilir. Bu durumda kişiler, olaylar, ve olguların ahlaki gerçeklerle olan ilişkisi katı mantıksal çıkarsanabilir mantıksal bir ilişki değil de metafiziksel temellendirme ilişkilerine (grounding, ontological dependance vb.) benzeyecektir. Bu durumda normatif gerçeklerin olgu önermelerinden salt mantıksal çıkarımla çıkarsanamıyor olmaları indirgemeci ahlak teorileri için sorun yaratmayacaktır diyebiliriz. 

Biraz karmaşık oldu ama umarım yazdığım anlaşılmıştır.

2. soru:

Russell her en kadar felsefenin pek çok alanında ses getirmiş çalışmaları olan bir felsefeci olsa da felsefe tarihi onun uzmanlık alanlarından biri değil. Bu konuda yazdığı kitap da ders notlarının derlemesi, yani özellikle konuya eğilerek yazdığı bir kitap değil. Batı Felsefesinin Tarihi'nde pek çok filozofun fikirlerini yanlış yansıttığı yönünde yaygın bir fikir birliği var. O nedenle Russell yerine asıl alanları felsefe tarihi olan Frederick Copleston ve Anthony Kenny'nin felsefe tarihi kitaplarını tavsiye ediyorum. Sorun kitapların anlaşılırlığı değil, Russell'ın yazımı anlaşılırdır. Ama nitelik açısından daha iyi kitaplar varken Russell'dan felsefe tarihi okunmaması lazım.

448 görüntülenme
2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et