Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

İki ayak üzerinde durmanın insanlardaki zeka çeşidiyle bir alakası var mı?

Dört ayak üzerinde yürüyen canlıların insanlar gibi bir medeniyet kurması mümkün olur muydu? Başka bir gezegende olması muhtemel yaşamları tahmin ve hayal ederken sınırlarımız neler olmalıdır?
176 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Araştırmacı

Hayır %99.99 oranında olmazdı.Neden?

Bu soruya gelmeden önce değinmemiz gereken bir şey var.Neden iki ayak üzerine kalktık?

Çünkü herhangi bir şekilde avlanıyor iken karşıya zarar vermemiz gerekir.Bu zararı ise ya fiziksel olarak yaparız ya da uzaktan.İşte biz uzaktan olanı tercih etmişiz ve bu da bize görüldüğü üzere üstünlük sağlamış.Çünkü karşıdan gelen aslana veya başka bir hayvana o kadar zayıf bir güçle zarar veremezsin.Ama bir taş fırlatırsan kafasına; işte sen üstün konuma geçtin.O taşı nasıl fırlatacaksın elin olmadan? O taşı nasıl fırlatacaksın hedefi net görmeden? Bu yüzden ayağa kalktık.Hedefi net bir biçimde görüp elimize aldığımız taşı kafasına geçirmek için.En kaba taslak hali böyledir şu anki bilgimizle.Tabii ki bu olay binlerce yılda oluşan bir olaydır.Konuyla ilgili 2001:Bir uzay macerası filminin giriş kısmına bir göz atın daha iyi anlayacaksınız.

Tüm Reklamları Kapat

İki ayağa kalkınca ne oldu?

Diğer iki ön ayağımız yani ellerimiz serbest kaldı.Hani taş fırlattık ya, yetmez ! Çok daha fazlası lazım ! O ellerle balık avlayacağız daha.O ellerle mızrak yapacağız daha.O ellerle tekerlek yapacağız daha.O ellerle ateş yakacağız daha.O ellerle kalem tutacağız daha ! İşte kronolojik sıraya dizildiğinde tüm bu olaylar beynimizin gerek hacimsel olarak gerek kütlevi olarak genişlemesine yol açtı.Çünkü hem glia hücrelerimiz arttı hem de sinaptik bağlantılarımız dallandı budaklandı.İşte bizim o brilliant dediğimiz,deha dediğimiz; yerlere görklere sığdıramadığımız; çeşitli dinlerde bize manevi üstünlük veren o zeka denilen şey tüm bu olaylar silsilesinin zaman zaman tatlı zaman zaman acı meyvesine dönüştü !

Yani evet kalkmasaydık çok çok yüksek ihtimal bu kadar gelişkin olamayacaktık.

111 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close