Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hunlar yani Xiongnu'lar ve torunları Türk müdür? Ya da Türkler ve Moğollar'ın ortak atalarımıdır?

5,198 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Serdar Varol
Serdar Varol
11K UP
Hekimim. Genetik mesleki alanım ve tarihle beraber ilgi alanım.

Bazı eski tarihçilerimizde Moğolları Türklerden görme eğilimi vardır. Bunlar genelde eski tarihçiler. O günlerde genetik veriler henüz yok. Arkeoloji ve dil bilimi sonuçları bu kadar netleşmiş değil. Vesaire vesaire. Bugünse öyle değil.

Moğollar Türk değildir. Çünkü Moğolca Türk dillerinden değildir. Türkçede Moğol dillerinden değildir. Ama Kazaklar Türktür. Neden ? Çünkü Kazakça Türk dilidir. Yani kimlik tespitinin esası sadece dildir.

Tüm Reklamları Kapat

Genetik veriler gösteriyor ki Türklerle, Moğolların ataları da ortak değil. Bu konuda en ayrıntılı çalışan kişiyim, ülkede değil dünyada. Abartmıyorum da. Moğollar C2 haplogrubundan iniyorlar. Bunlar Selenge nehri havzasının insanları. Bugünde Moğol halkları tamamına yakını C2lidir.

En eski Türklerde olan y-DNAlar ise R1b (karadeniz, hazar ve kazakistan bozkırının hakimi), N (ural halkları ilede ilgili haplogrubu), Q (amerindianlar ile de ilişkili), ve J (Türkmenistan ve Özbekistan sahasında da görülüyor). Bakır çağından bahsediyorum. Sonra R1a-Z93, G, E haplogruplarıda girecek Türklerin içine.

Tüm Reklamları Kapat

Bunlar Moğollarda yok. Moğolların atalarından gelen C2 ise bizim bazı halklarımızda % 25 civarında var. Ama buda Moğolların Türk devletlerinin otoritesine girmesi, Türklerin Moğol devletlerinin otoritesinde kalması, Moğol istilası gibi nedenlerle sonradan oluşuyor.

Popüler olduğu için adını duyan herkes Ahmet Taşağıl'ı kaynak olarak öneriyor. Göktürk dönemi için evet öneririm. Hunların kimlikleri içinde söylediği doğrudur. Ancak daha erken Türk tarihi için asla önermiyorum. Asla. Bu konuda Ahmet Taşağıl'ın çizdiği çerçeve tamamen yanlış. Çok net bir örnek söyleyeyim. Türk isminin geçtiği ilk kaynaklar için İran kaynakları %. 5 y.y. diyor. Papağan gibi bende doğru sanıp, yıllarca başkalarına öyle anlattım. Oysa yanlış yada yalan. Milatta Pomponius Mela'da geçiyor. Referans olarak da beni görme. Büyük tarihçimiz Zeki Velidi bunu yazmış zaten. Ahmet Taşağıl bunu görmedimi sanki. Elbette gördü. Türkler Moğolistan'lı (belki batısını hariç tutabiliriz) değil. Türkler Moğolistan'a geç bronz ve demir çağında gidiyor ve hakim oluyorlar. Ahmet Taşağıl'ın gözü Çin metinlerinden başka bir şey görmediği için Türk tarihini Moğolistan'dan anlatmaya başlıyor. Türk tarihinin başlangıcına dair doğru bir çerçeve çizen, son çalışmaları takip eden kişi Osman Karatay, onu okuyun.

Buraya 100 tane daha delil yazabilirim. Uzman görüşü yazabilirim. Her alandan. Fakat çoktan cevaplanmış, bilimsel tartışmalarda çoktan tedavülden kalkmış konular için gerek yok.

Hunlar Türktür. Bu herkesi Türk yapma kompleksi değil. Juan Juanlarda değil Türk mesela. Bu konuda Ali Ahmetbeyoğlu'nu okumanız yeterlidir. Genetik sonuçların yer aldığı ilk makaleleri de ben yazıyorum.

[1]

465 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. Ahmetbeyoglu. (2014). Sorularla Eski Türk Tarihi. ISBN: 9786055200411.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Uluğ Emre Başkurt
Dört senedir tarih üzerine okumalar yapmaktayım

Hunlar Türk'tür.[1] Bunu daha detaylı öğrenmeniz için Ahmet TAŞAĞIL' ı okumanızı tavsiye ediyorum. İlber ORTAYLI Hunlar'ın Türk olduğuna dair resmi bir kayıt yok dese bile İlber ORTAYLI'nın İslamiyet Öncesi Türk Tarihçisi olMAdığını bilmemiz lazım.Konu ile ilgili Ali AHMETBEYOĞLU ve Ahmet TAŞAĞIL kitaplarını okumaya başlayabilirsin[2]. Umarım bu konuda sana yardımcı olmuşumdur.[2]

340 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A. Tasagil. Bozkirlarin Ilk Imparatorlugu Hunlar. ISBN: 9786057800534. Yayınevi: Yeditepe Yayınevi.
 2. Ahmet Taşağıl. Ahmet Taşağil - Hunlar. Alındığı Tarih: 16 Ekim 2022. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kasım Aydın
Kasım Aydın
78K UP
Tarih yüksek lisans öğrencisi

Hocam konuya şuradan gireyim Türk, Moğol, Fransız, Rus vs. terimler literatüre ağırlıklı olarak fransız devrimi sonrası girmiştir. Yani Hunlar'ın yaşadığı dönemde bu tarz bir ayrım olduğunu çok düşünmüyorum. Aynı şekilde Cengiz Han'ın Türk mü Moğol mu olduğu sorusu da bu soruya benzer. Yani bu tarz tartışmalar biraz daha modern dünya ile ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için şu kaynaklara bakabilirsin:

Tüm Reklamları Kapat

1. [1] [2] [3] [4] [5] [6]

283 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Z. V. Togan. (2019). Umumi Türk Tarihine Giriş - En Eski Devirlerden 16. Asra Kadar. Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.
 2. A. Tasagil. (2013). Kök Tengrinin Cocuklari. ISBN: 9786055261658.
 3. P. Otkan. (2018). Tarihçinin Kayıtları'na (Shi Ji) Göre Hunlar. ISBN: 9786052953174. Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.
 4. A. Onat. (2015). Han Hanedanı Tarihi Hsiung-Nu (Hun) Monografisi. ISBN: 9789751617. Yayınevi: Türk Tarih Kurumu.
 5. P. B. Golden. (2002). Türk Halkları Tarihine Giriş. ISBN: 9789754379143. Yayınevi: Ötüken Neşriyat.
 6. B. Ögel. İslamiyetten Önce Türk Kültür Tarihi. Yayınevi: Türk Tarih Kurumu.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close