Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Homofobi, kişinin isteği doğrultusunda mı oluşur?

Fobilerin genetik, travmatik vb. Sebeplerle oluştuğunu okumuştum. "kapalı alandan korkum olsun istiyorum, o hâlde klostrofobik olayım ben. " gibi bir şey olmayacağı gibi, homofobinin de bir kişinin isteği doğrultusunda oluştuğunu sanmıyorum. Bu konuyu bana öğretirseniz sevinirim.

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kişi, hoşlandığı ,istediği ve istemediği,zevklerine hitap eden şeyleri benliğine sorduğu bir ya da bir çok soruyla belirler ve analiz eder.Bireye sonradan empoze edilmiş veya üzerine gidilmemiş konular genelde bu analizden geçmez örnek olarak kültüre bağlı,dogmalarla pekiştirilmiş rasyonel olmayan bir fobi olan 'homofobi'yi verebiliriz.Doğuştan gelen bir şey değildir sonradan empoze edilir ,öğretilir,doğuştan olan bir şeye kin besleyen insanları aynı kesede tutacak homofobi gibi rasyonel olmayan başka bir düşünüş ,fobi yoktur zaten..Tabiki bu nefret eylemi sorgulamadan olur belli bir yaşa gelip olgun bir bilinçle sorgulandığında bu durumun ortadan kalkma olasılığı da vardır.Tüm bunları bir kenara koyalım, bu homofobi kavramının kişide nasıl bi düşünceyle oluşumla ortaya çıktığını çözümlememize yardım edecek şey ufak bir psikanalizdir.Sığ kafalı bir birey buna yanaşmaz.O halde bu duruma genel bir perspektifle bakarsak:Bu bireylerde ,üzerine ,sebepsiz ya da sebepli nefret beslediği bir topluma benzeme korkusu hakimdir.Kendisiyle olan ilişkisi biraz karmaşıktır.Aklı başında bir insan başka bir insanın kimliğinin renkli olmasına neden kötü bir gözle baksın ki? Sorgulamaktan korktuğu bir yanıyla yüzleşmemek için başkalarının yönelimlerine karışır,kendinden kaçar.İçten içe nefret duyduğu şeyin kendisinde olmasından korkar.Sorulara öznel cevaplar vermemiz nasıl kişiliğimizden bakış açımızdan açık veriyorsa ,homofobik olma durumu da kişinin ,bir yanında bastırılmış korkularını yansıtmasıyla tanımlanabilir

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanla gerçek insan arasındaki kayıp halka muhtemelen biziz.”
Konrad Lorenz
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol