Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Homofobi, kişinin isteği doğrultusunda mı oluşur?

Fobilerin genetik, travmatik vb. Sebeplerle oluştuğunu okumuştum. "kapalı alandan korkum olsun istiyorum, o hâlde klostrofobik olayım ben. " gibi bir şey olmayacağı gibi, homofobinin de bir kişinin isteği doğrultusunda oluştuğunu sanmıyorum. Bu konuyu bana öğretirseniz sevinirim.

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kişi, hoşlandığı ,istediği ve istemediği,zevklerine hitap eden şeyleri benliğine sorduğu bir ya da bir çok soruyla belirler ve analiz eder.Bireye sonradan empoze edilmiş veya üzerine gidilmemiş konular genelde bu analizden geçmez örnek olarak kültüre bağlı,dogmalarla pekiştirilmiş rasyonel olmayan bir fobi olan 'homofobi'yi verebiliriz.Doğuştan gelen bir şey değildir sonradan empoze edilir ,öğretilir,doğuştan olan bir şeye kin besleyen insanları aynı kesede tutacak homofobi gibi rasyonel olmayan başka bir düşünüş ,fobi yoktur zaten..Tabiki bu nefret eylemi sorgulamadan olur belli bir yaşa gelip olgun bir bilinçle sorgulandığında bu durumun ortadan kalkma olasılığı da vardır.Tüm bunları bir kenara koyalım, bu homofobi kavramının kişide nasıl bi düşünceyle oluşumla ortaya çıktığını çözümlememize yardım edecek şey ufak bir psikanalizdir.Sığ kafalı bir birey buna yanaşmaz.O halde bu duruma genel bir perspektifle bakarsak:Bu bireylerde ,üzerine ,sebepsiz ya da sebepli nefret beslediği bir topluma benzeme korkusu hakimdir.Kendisiyle olan ilişkisi biraz karmaşıktır.Aklı başında bir insan başka bir insanın kimliğinin renkli olmasına neden kötü bir gözle baksın ki? Sorgulamaktan korktuğu bir yanıyla yüzleşmemek için başkalarının yönelimlerine karışır,kendinden kaçar.İçten içe nefret duyduğu şeyin kendisinde olmasından korkar.Sorulara öznel cevaplar vermemiz nasıl kişiliğimizden bakış açımızdan açık veriyorsa ,homofobik olma durumu da kişinin ,bir yanında bastırılmış korkularını yansıtmasıyla tanımlanabilir

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. homofobi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer zihninize egzersiz yaptırırsanız, tıpkı bedeninize yaptırdığınızda olduğu gibi o da acıkacaktır.”
Louisa May Alcott
Geri Bildirim Gönder