Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Hidrojen bağlarının veya iyon - dipol ilişkileri sonucu oluşan çekim gücü nasıl oluyor da bir iyonik bileşiğin bağlarından üstün gelebiliyor?

İyonik bileşiğin çözünmesi için anyon ve katyonların su molekülleri tarafından sarılması gerek bunu yapabilmeleri için anyon ve katyonların arasındaki bağdan üstün gelmeleri gerekiyor bunu nasıl yapabiliyorlar sonuçta iyonik bağ her türlü hidrojen bağlarından da iyon - dipol ilişkisi sonucu oluşan ilişkiden de daha güçlü değil mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle bir moleküle bir molekül etkileşiyor şeklinde düşünmeyelim. Çözünen iyonik katının bir atomunun çevresini saran su molekülleri , katıdaki bir iyonun etrafına ilgili yükteki molekül yönünün bakacağı şekilde halka halini alır. Yani aslında tek yönlü bir kuvvete karşın aynı noktadan az ama fazla sayıda kuvvetin çektiği bir moment dengesi var.

Ayrıca etraftaki su molekülleriyle ilgili iyonumuz arasında kurulan elektrostatik bağın , bağın kurulacağı atomların yükleri ve su molekülüyle iyon arasındaki uzaklıkla ilişkili olduğunu unutmayalım. Oksijen , halihazırda elektronegativitesinden ötürü hidrojenin elektron yoğunluğunu da azalttığı için çevresinde güçlü bir elektron yoğunluğuna sahiptir. Yani iyonik bağın kuvvet değerine tek bir molekül olarak yaklaşamaz ama bir çok su molekülünün , iyonik bir katının iyonuyla kuracağı bağlarda onu yenebilmesi mümkündür.

Bunu , kaynakçada belirteceğim bağ enerjisi tablolarından edinilecek H-Cl bağı potansiyel enerjisi ve hidrojen bağının enerjisinin değeriyle kıyaslayarak görebilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. LibreTexts FizikoKimya Bağ Enerjileri
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hedefe ulaşmamı mümkün kılan tek şey azmimdir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder