Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4
Hiç olmak var olmaktan daha mı iyidir?
105 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Bu soruyu kendi şartlarına göre varlığa çıkmış bir bilinç olarak soruyoruz. Oysa OLMAMAnın ne demek olduğu hakkında en ufak bir öngörümüz bile olamaz. Çünkü bir zamanlar yoktuk, ve o dönem için hiçbir bilgimiz yok. Bu yüzden iyilik hiyerarşisi kurmak teorik olarak, karşı değerin olmaması çelişkisiyle karşılaşarak geçersizleşiyor.

Bu yüzden soruya ÖZNEL - duygusal ya da mantıksal açıklama getirilebilir. Genellenemez.

Öncelikle ölüm sonrası hakkında hiçbir bilgimiz yok, öncesi hakkında olmadığı gibi. Hiçbir öngörüde bulunmamız söz konusu değil ölüm sonrası ve öncesi için.

Bu Reklamı Kapat

Bu yüzden yok olup gideceğiz, ya da kesin ahiret var gibi kutuplaşmış yaklaşımların altı boş. Bunlar biz istediğimiz için inanmayı seçtiğimiz uydurduğumuz seçenekler. Oysa bizim inanmak istediklerimizin tamamen dışında bir evrende ve şartlarda varlık sergiliyoruz. Hiçbirşeyden haberimiz yok henüz neredeyse. Bu yüzden kesin, net üst perdeden konuşmaların gerçekle karşılaşması hızlı bir buharlaşma - süblimleşme ile son bulması kaçınılmaz. Bizim kendimize göre ürettiğimiz her düşünce gerçek karşısında komik duruma düşerek karikatüre dönüşür.

Burada şöyle bir şey var ki, seçmediğimiz bir varlık deneyimindeyiz. Karakter yapımız dahil, hiç bir özelliğimizin kökeni bize ait değil. Sadece keşfedip anlamaya çalışıyoruz. Kendini tam olarak anlayamamış bir varlığın evren yaşam, yaşam öncesi ve sonrası hakkında ahkam kesmesinin geçersizliği anlaşılmaz zorunda. Nasılsa yok olacağız ne istiyorsan onu yap mantığının çocuksu bir avunma yöntemi olduğu, yaptığımız herşeyin önce kendimizi, sonra bizim dışımızdaki varlıkları hatta evreni etkilediğini bilerek, canımız ne istiyorsa yapalım diyemeyecek derecede gelişmiş zihinlere sahibiz. Hiçbir gelişim süreci bunu önermez. Kendimizi avutmaya çalışacak durumdan, kendimizi anlamaya çalışacak seviyeye geçmek zorundayız. Bu cümleyi tekrar etmek istiyorum.

Kendimizi avutmaya çalışacak durumdan, kendimizi anlamaya çalışacak seviyeye geçmek zorundayız.

Bu Reklamı Kapat

İşte o zaman var olmaya anlam yükleyebilir, var olmama üzerine olası teorik yaklaşımlar üretebiliriz. Göreceğiz ki, varoluşsal düşünce, bir zihnin ulaşabileceği en sofistike en ileri sorgulama düzeyi. Böyle bakabilmek ve kendini deneyimleme çabası, hiçbir başka referans varoluş yokoluş düzeyi ile ölçülemez.

Biz diğer varoluş düzeylerini (ya da yokluk düzeylerini) bilmiyoruz. Bu yüzden karşılaştırma yapamayız. Aynı nedenle, içinde bulunduğumuz varlık düzeyini en iyi şekilde deneyimlemek değerlendirmek, gelişime araç yapmak zorundayız. Evrimsel süreçlerin tek hücreden yüksek yapılı canlıların ortak bilincine kadar gitmesi (bu sadece bizim anlayabildiğimiz kısmı) gibi, belki de gelişim bizim anlayamacağımız formatta devam ediyor olabilir. BİLMİYORUZ.

Niye olumlu, verimli, pozitif, gelişim ile geçirmeyelim elimize geçmiş bu varlık düzeyini....

Niye çocuk gibi davranıp çöpe atalım ki.

Yetişkin olmak için ne kadar çaba gösterdim, kendimi anlamak için ne kadar çaba gösterdim, düşünmeye ne kadar vakit ayırdım, bir yıl öncesine göre ne kadar değişebildim gelişebildim???????

sorularına kendimizi mutlu edecek cevaplar vermeden böyle varoluşsal soruları cevaplamaya hakkımızın olmadığını düşünüyorum. Cevap verebiliriz elbette, ancak henüz kendi üzerine odaklanmamış bir bireyin, evren yaşam gibi üst kavramları değerlendirmesinin teorik olarak geçersizliğini de kabullenmek zorundayız samimiyetle...

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kaynak. (03 August 2020). Alındığı Tarih: 03 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay Turkiye Uzay

Öldükten sonra bütün bilincimiz kapanır ve yaşam sona erer. İmtihan, sırat köprüsü, cennet, cehennem yoktur. Yok olur gideriz. İnsanlar bu yok olmaya dayanamadıkları ve hatırlanmak için kimisi kitap yazar, kimisinin maddi durumu iyi ise kendi adına okul açar vb. Öldükten, yok olduktan sonrada hatırlanmak isterler.

Bu imkana sahip olamayanlar öldükten sonra akrabaları tarafından bir süre hatırlanır. Akrabalarıda öldükten sonra mezar yerleri bile bulunamaz hale gelir.

Sende istersen bir kitap yazıp yayınlatabilirsin. Maddi durumun iyi ise adına bir okul açabilirsin. Adına vakıf kurabilirsin. Adına bir çeşme yaptırabilirsin vb.

Bu Reklamı Kapat

Bir yüz sene sonra hiç birimiz bu dünyada yokuz ve hepimiz yok/hiç olacağız. Çok da fazla sıkma canını derim.

Çalış, eğlen, gez , dolaş hayatın keyfini çıkar. Gezdiğin dolaştığın yerlerin fotolarını çekip twitter, instagram, facebooktan atarsan bizlerde bakarız.

192 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. İhtiyaçlar. (03 August 2020). Alındığı Tarih: 03 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Bu Rak
Bu Rak Okur

İyi olgusunu ortaya çıkarabilecek her durum, ancak sen "var" olduğunda söz edilebilirdi. Var olmayıp bir hiç olsaydım daha iyi/şöyle/böyle olurduM diyemeyiz, çünkü şöyle böyle olacak olan bir benlik artık ortadan kaybolur.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kaynak. (04 August 2020). Alındığı Tarih: 04 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et