Sorulara Dön
0
Matematik

Her tam sayı bir doğal samimidir?

Her tam sayı bir doğal samimidir?
2
311 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, aslında bu soruyu anlamak için hangi kavramların hangilerini kapsadığını, hangilerini kapsamadığını, kavramlar arasındaki hiyerarşiyi anlamak gerekir. Yani bu soruyu ast-üst ilişkisini ele alarak da düşünebiliriz. Kavramlar arasındaki hiyerarşi; Gerçek Sayılar > Rasyonel Sayılar > Tam Sayılar > Doğal Sayılar > Sayma Sayıları şeklinde olacaktır. Ve bu hiyerarşide üst mertebede bulunan alttaki mertebenin özelliklerine sahip olmak zorunda değilken, alttaki mertebe üst mertebedekinin özelliklerine sahip olmak zorundadır. Örneğin; Doğal sayılar, üst mertebedeki kavramların hepsinin özelliklerine sahiptir. Yani doğal sayılar; Hem tam sayı, hem rasyonel sayı, hem de gerçek sayı olmak zorundadır, bunun dışında bir olasılık yoktur. Ama mesela bir gerçek sayı, bir tam sayı olabilir, ama doğal sayı değildir örneğin, astına uymak zorunda değildir. Ya da bir gerçek sayı hem rasyonel, hem tam, hem de doğal sayı da olabilir. Üstün astlarına göre bir zorunluluğu bulunmamaktır. Olasılıkları düşünecek olursak aklımızda kocaman bir olasılık tablosu canlanacaktır bu konuda.

Soruya geçecek olursak; "a" şıkkında; Tam sayı, doğal sayının üstü olacaktır, bu nedenle astına uymak zorunda değildir. Bir tam sayı hem negatif olabilir, hem de pozitif olabilir, bunda üstün asta göre bir zorunluluğu yoktur. "b" şıkkında; Asal sayılardan yalnızca bir çift asal sayı vardır ve bu sayı "2"dir. İki aynı zamanda en küçük asal sayı olduğundan, kendisinin "2"nin katlarına bölünme gibi bir durum yoktur, sadece kendisine ve "1"e bölünür. Bu nedenle, "Her asal sayı tek sayıdır." önermesi doğru değildir. "c" şıkkında ise, hiçbir doğal sayının kendisi ile çarpımı negatif bir tam sayı olamayacağından, doğru bir önerme değildir. "d" şıkkında, Doğal sayıların özellikleri gereği, üstleri pozitif tam sayılar olacaktır, bu nedenle "Bazı doğal sayılar negatiftir." önermesi de doğru değildir. "e" şıkkında ise tam sayıların, üstlerinden biri rasyonel sayılar olduğu için, "Her tam sayı bir rasyonel sayıdır." önermesi de kesinlikle doğru olacaktır. Bu nedenle yanıt "e" şıkkı olacaktır.

Dipnot; İrrasyonel sayılar, rasyonel sayıların astı ya da üstü değildir. Aynı mertebeye sahiptir ve ikisinin de üstü gerçek sayılardır.

Gerçek SayılarGerçek SayılarMatematikçi Fatih
203 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Merhaba.Yanıt E şıkkıdır.Hayır tabii ki her tam sayı bir doğal sayı değildir çünkü tanım gereği tam sayılar negatif olabilir ve yine tanım gereği doğal sayılar negatif olamazlar.E şıkkının doğru olmasının nedeni ise pozitif veya negatif sayıların bir tam sayı olması,rasyonel olması için yeter ve gerek şarttır.

187 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın