Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Cengiz Altun
Cengiz Altun
29K UP
Üye
6

Her şeyin teorisi neden hala bulunamıyor?

287 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Araştırmacı

Merhabalar

Bildiğiniz üzere "Her Şeyin Teorisi" fizikçilerin atomaltı parçacıkların fiziksel özellikleriyle, makro düzeydeki bütün evrenin dinamiğini tek teoriyle açıklayabilecek teori. Geçmişten günümüze alanında önemli binlerce fizikçi bilerek veya bilmeyerek bu teoriyi bulmaya çalıştı hatta bulduğunu sananlar bile oldu (Örneğin Newton Hareket Yasalarını açıkladıktan sonra yaklaşık 300 sene boyunca evrenin hareketlerine dahil açıklanamayan hiçbir fiziksel olgunun olmadığı düşünüldü.). Ancak son 100 yıl içerisindeki fizikçilerde bu mikro ve makro düzeyi birleştirme çabası zannettiğimizden daha komplike daha zor ve insan beyninin açıklayamayacağı soyutlukta yeni gelişmelere sahip oldu. Öyle ki çok iyi bildiğimizi sandığımız birçok kavramı aslında hiç bilmiyorduk. Örneğin yıllardır bildiğimizi sandığımız simetri kavramı, kimi parçacıklarda ve makro düzeydeki evrenimizde, doğayı anlamamıza yönelik inanılmaz farklılıklar kattı. İşimizi kolaylaştırdığı durum çoktu elbetteki ama konuyu açıklamamımızı zorlaştıracak birçok yeni gelişme de ekledi. Sadece bildiğimiz değil bilmediğimiz birçok yeni teori ve olay da eklendi. Örneğin Sicim Teorisi, Karanlık Maddenin varlığı ve etkisi, hala Tekilliğini çözemediğimiz Karadelikler veya Graviton parçacığının aranıyor oluşu vb.. bu iki alanda daha sayamayacağımız birçok gelişme, bu teoriyi orta koymak için gereken bilgi seviyemizin aslında ne kadar yetersiz olduğunu bize gösterdi.

Ölümünden önce Hawking' in "Bu teoriyi bulmaya dair umudum her geçen gün azalıyor." dediğini okumuştum. Sonuç bizi nereye götürüyor bilemeyiz ancak Hawking ' e bakılırsa ileriye yönelik her yeni bir adımımızda hedef o kadar uzaklaşıyor gibi gözüküyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Her Şeyin Teorisi. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2021. Alındığı Yer: vikipedi.com | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close