Puan Ver
0
Puan Ver

Hayvanlar neden konuşamaz?

Hayvanların konuşamama sebebi nedir? Ses telleriyle ilgili bir problem mi? Yoksa beynin gelişmişlik düzeyi ile ilgili bir problem mi?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
3 Cevap

Merhaba,

Birçok hayvan bir şekilde birbirleriyle grup içi iletişim kurabiliyor. Fakat "konuşmak" tarzı bir iletişim biçimi insana özgü denebilir. Diğer hayvanlardan önce belki bize en yakın olan hayvanlar olan primatlara bakabiliriz. Primatların neden konuşamadığı konusu aslında bu alanda çalışan bilim insanları arasında hala tartışmalı. Bir grup aslında birçok primatın anatomik olarak konuşmaya müsait olduğunu fakat zekalarının bunu kısıtladığını, bir grup ise özellikle bize daha yakın olan (bonobo, şempanze, orangutan gibi) primatların karmaşık iletişim yolları geliştirebilecek zekaya sahip olsa da, konuşma tarzı bir iletişim biçimini benimsemediklerini söylüyor. Yani primatlar için belki zekadan ziyade anatominin engel olması olasıyken, diğer hayvanlar için muhtemelen hem anatomi hem de zihinsel kapasite bu tür bir iletişim biçimini zora sokuyor olabilir.

Biraz diğer cevaplara cevap niteliğinde, evrimin "ihtiyaçtan" doğması fikrinin yaygın olsa da, doğru olmadığını eklemek isterim. Evrim, uçmaya ihtiyacı olana kanat vermez. Evrim aslında herhangi bir şeyi temin etmez. Evrimsel adaptasyon, mevcut çeşitlilik içerisinde avantajlı olan özelliğin seçilimine dayalıdır, kısaca. Konuşma özelinde örneklemek gerekirse, primatların farklı seslere farklı anlamlar yüklediğini biliyoruz, yani temel olarak konuşmanın öncül biçimine sahipler. Bu da bizim atalarımızın da bu tür bir özelliğe sahip olduğunu varsaymamız için yeterli bir kanıt. İnsanlardaki farklılık ise, bu "farklı ses" repertuvarının genişlemesi diyebiliriz. Evrimsel olarak da, farklı ses repertuvarı daha geniş olanların seçilmesine yönelik bir seçilim baskısı olduğunu kabul edebiliriz. Bu çok uzun bir süre devam ettiği için büyük ihtimalle, aradaki benzerlik gözden kaçırabileceğimiz şekilde farklılaşmış olabiliriz. Yani durum buna "ihtiyaç" duyup duymamamızla ilgili değil, mevcut çeşitliliğimiz arasından yaşadığımız çevrede daha avantajlı olan özelliklerin seçilmesiyle ilgili. "İhtiyaç" kelimesi aslında, bir hedefe veya en azından varlığından haberdar olunan bir şeye atıfta bulunuyor, bu da evrime bir nevi "bilinç" atfetmek oluyor. Yani bunu "Konuşmaya ihtiyacımız vardı ve evrim bunu bize temin etti." tarzında özetlersek, bu evrime tanrısal bir anlam bile katabilir. Dememiz gereken şey temelde kabaca şöyle olabilir:

"Farklı ses repertuvarı daha geniş olan bireyler, diğer bireylere göre içinde bulunulan çevre koşullarında daha avantajlı halde oldukları için daha fazla üreme fırsatı buldular, bu nesillerce devam etti ve sonuç olarak insan evrimi sürecinde "konuşma" diyebileceğimiz bir iletişim biçimi ortaya çıktı."

Bu yüzden, "ihtiyaç" yerine "seçilim baskısı" dersek, doğruya daha fazla yaklaşmış oluruz, diye düşünüyorum.

Umarım faydalı olmuştur!

İyi günler

Teşekkür (1)
3

Kaynaklar

  1. Why can't monkeys speak? Vocal anatomy is not the problem Primatların konuşamamasının, zihinsel kapasiteleri olduğu sonucuna varan bir çalışmayla ilgili.
  2. Primate speech: How some species are 'wired' for talk Primatların konuşamamasının nedeninin zihinsel olmadığını savunan bir çalışmayla ilgili.

Evrim çoğu zaman ihtiyaçtan oluşur. Çoğu birlikte yaşayan hayvan da birbirleriyle anlaşmak için yöntemler geliştirmiştir. İnsanlar için bu sesle olmuş. Bilişsel olarak gelişmiş bir beyine sahip olan insan etrafında gördüklerine isim vererek dilin oluşmasını sağlamış. Modern diller binlerce yılın birikimi. Mantıken bilişsel olarak gelişen/gelişebilen her canlı konuşabilir. Bu örnek olarak köpekler için "hav"ı geçemez.

Teşekkür
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Evolutionary linguistics
  2. Youtube What is Consciousness ? - Three Stages of Consciousness | Michio Kaku

Evrim süreci ile alakalı, ihtiyaç duymadıkları için beyinleri bizim gibi gelişmedi, ekstra olarak da beyinleri insanlara nazaran büyük olmadığı için o tarz konulara el atamadılar sanırım, daha çok bizim yüz ifadelerimiz gibi belli ses tonları ile birleriyle anlaşıyorlar sanırım. Ses tellerinde sorun olsa horoz gibi ötüp köpek gibi havlamazlardı zaten :D

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. evrim ağacı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şu anda yapabileceğim en iyi şey, metalden kafesler içinde kamburları çıkmış halde ve umutsuzlukla dışarı bakan şempanzelerin sesi olmaktır. Çünkü onların sesi olan kimse yok.”
Jane Goodall
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder