Sorulara Dön
7
Etoloji & Zooloji

Hayvanlar nasıl rahatça ensest ilişki yapabiliyor?

İnsanlarda ensestin iğrenç bulunmasının sebebinin sakat çocuk doğma riski arttığı için evrimsel süreçte oluşmuş bi algı olduğunu duymuştum. Hayvanlarda böyle bir risk yok mu? Varsa onlar neden iğrenç bulmuyor da rahatça yapabiliyorlar?

1
6,377 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (6)
Takip (6)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.Öncelikle hayvanlar rahat rahat ensest ilişki yaşamıyor. Çünkü çeşitlilik, kural olarak doğal seçilimde esastır. Tabii bunun istisnaları da yok değil. (Belirteyim, bununla ilgili yapılmış çok fazla çalışma bulunmuyor. Bulduklarımı da aşağıya kaynaklara bırakacağım.) Evet, istisnası yok değil dedik.İstisnalara geçmeden önce şunu kavramak gerekiyor: Doğada o kadar çok değişken var ki. Örneğin bir canlının yaşama şeklini bulunduğu habitat, beslenme şekli, üreme şekli, sosyal iletişim, rüzgarın esiş yönü, meydana gelen afetler gibi envai çeşit faktör belirler.

Son araştırmalar aslında ensest davranışının tamamen ortadan kalkmadığını ve genel olarak düşünülenden daha yaygın olduğunu göstermiştir. Bazı türler eşeysizdir veya cinselliğin hiçbir avantajının olmadığı durumlarda kendileriyle üremeye devam ederler; diğerleri akraba evliliğinin cezasının olmadığı yerlerde ensest yaparlar. Ve tahmin edin bu ensest türler en çok nerede bulunur? Adalar ve dağ zirveleri. Bu izole yerlerde soy ağacınızda bir yere uymayan birini bulmak zordur. (Yukarıda bahsettiğim faktörler devrede yani)

"Hayvanlarda ensest" başlığı altında incelenen en meşhur tür Firavun Faresidir (Mongoose). Firavun fareleri genellikle gruplar halinde yaşarlar ve ömürleri vefa ettiğince o gruptan ayrılmazlar. Bu ortak yaşama birliğinin bu türde ensest ilişkiye yol açtığı düşünülüyor. Firavun farelerinin yavruları arasında yapılan bir çalışmada, yavruların %64'ünün ensest ilişki sonucu meydana geldiğini ortaya konulmuştur.

Yine bir başka, 2014 yılında yapılan çalışmada, 16 yıl boyunca süren bir izleme sonucu baba/kız ilişkisinin 8 kez tezahür ettiği belgelenmiştir. Ancak şaşırtıcı bir biçimde anne/oğul arasında herhangi bir ilişki belgelenememiştir. Araştırmacılar bunu, dişilerin yaşam sürelerinin kısa olmasına ve oğulları onlarla aynı yaşa gelmeden öldükleri hipotezine bağlamışlardır. Doğa gerçekten çok çılgın! Sevgiler :)

4,608 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (5)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • A.Bridarolli. Incest In Nature. (20 Aralık 2008). Alındığı Tarih: 13 Aralık 2020. Alındığı Yer: UCL | Arşiv Bağlantısı
  • H. J. Nichols. Researchers Find Incest In One Mammal Species Appears To Be The Safest Approach. (24 Aralık 2014). Alındığı Tarih: 13 Aralık 2020. Alındığı Yer: phys.org doi: 10.1098/rsbl.2014.0898. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın