Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Hayvanlar düşünebilir mi? Duyguların tamamına sahipler mi?

1
227 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayvanlar da tabii ki düşünür, sayısız örneği var.

Ancak, yüksek yapılı canlılarda düşünce, beyin yapısına bağlı bir kognitif fonksiyon olduğu için, BEYNİN YAPISI bu konuda belirleyicidir.

Sürüngen beyin, omurgalılarda yüksek yapılı organizmalarda temel beyin yapısıdır, yaşamsal fonksiyonları, güdüleri kontrol eder, yaşamda kalmayı sağlar.

Orta beyin ve korteks ise, sürüngen beyinden gelen güdü dürtüleri yorumlar, bu ihtiyaçların giderilmesinin yöntemini belirler, gelişmişlik oranında temel fiziksel ihtiyaçlara anlam yükler, ve bunların dışında ihtiyaçlar edinebilir.

Özellikle yunusların çok gelişmiş bir beyin yapıları olduğu için, sosyal yaşamları, kullandığı kelimeler ve biribirine ait isimlerin olduğuna dair bilgiler mevcut. Sinan Canan, yunusların yüzgeçleri olduğu, elleri olmadığı için gelişemediklerini ifade eder eğlenceli bir dille. Aslında bu doğru, çünkü onların sosyal yaşam kalitesi az rastlanır bir karmaşıklığa sahip.

Ancak hayvanlarda orta beyin insan kadar gelişmediği için, güdülerin yorumlanması-duygular bize göre oldukça biyolojik kökenli kalmakta. Bir çok hayvanın sahibini kaybettikten sonra depresif davrandığını vs biliyoruz. Ancak, yine de farkındalık düzeyinin izin verdiği sınırlar içinde bir bağlılık hissi olduğunu biliyoruz.

Canlıları beyin yapılarına göre az gelişmiş çok gelişmiş olarak sınıflandırmak, çok düşünen az düşünebilen olarak hiyerarşiye sokmak da yöntemsel olarak doğru olmaz, çünkü her canlı, içinde buluduğu şartlara uyumlanabilme oranında üstündür. Yani yaşamda kalma, çevresel şartlarla uyumlanabildiği oranda yaşam döngüsü devam edebilir.

351 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near