Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Hastalıkların tedavisinde veya iyileştirilmesinde moral ve motivasyonun bir etkisi var mı?

Bununla ilgili çalışmaların yapıldığını duydum ama herhangi bir akademik çalışma veya habere rastlamadım (sadece Türkçe dili olarak aradım). Bu konu hakkında bilgi veren, yada kaynak gösterebilen biri çıkar mı rica etsem.
800 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Bayar
Endokrin sistemi alanında araştırmacı

Tabi ki vardır. Hatta çok büyük bir etkisi vardır diyebilirim. Uzun yıllar yaşayan insanların ortak özellikleri mutlu, kaygısız bir hayat geçirmeleri. Hatta 100 yaşını geçmiş ve eskiden ve hala sigara, alkol tüketen sağlıksal sorunsuz insanlar var. Beyinle vücudun sağlığı arasında çok kesin bir ilişki var ve birsürü örnek verebilirim. İlk olarak, eğer bir şeyleri çok kafaya takıyorsak, anksiyetemiz kaygımız korkularımız varsa stres hormonu daha çok salgılarız. Stres hormonu vücutta onarımı ve olası hastalıkların tedavisini geciktirir çünkü vücutta stres hormonu birikince kaç veya savaş durumu ortaya çıkar yani vücut bir onarım yapmak yerine kaynaklarını "beynimizin" kendi oluşturduğu tehditi yenmek için kullanır. Bu durum insanların zeki olmasından kaynaklanır. Zeki olmasaydık, beynimiz bu kadar çalışıp kendi kendine kendini ve vücudu sıkıntıya sokmazdı. Vücudu sıkıntıya sokması ise zekamızın vücudumuza ve anatomimize oranla görece çok daha geç evrimleşmiş olmasıdır. Düşünsene, beyninin salgıladığı hormonlara göre sen sürekli bir tehditten kaçıyorsun ve vücudunun bir tehditten kaçarken hastalıklara onarım yapması mı daha mantıklı yoksa o hayati tehliyeki atlatması mı? Hormonsal açıdan bakacak olursak depresyonla ilişkili hormon seviyelerinin de hastalıkların ortaya çıkmasında veya tedavisinin zorlaşmasında kesin bir rolü vardır. Mesela şeker hastalığının düşük testosteron seviyelerinde ortaya çıkması çok daha olasıdır ve düşük testosteron depresyonla ilişkilidir. Şeker hastalığı da tek başına kalmaz, birçok hastalığa davetiye cıkarır. Ya da tansiyonun stresli anlarda ortaya çıkması daha olasıdır ve kortizol düşmedikçe inmesi de zordur. Ayrıca tansiyon damar tıkanıklığı, kalp krizi ve daha çok hastalığa bir aracı olabilir aynı şeker hastalığı gibi. Kanser gibi bunlardan çok daha ciddi hastalıklarda bile mental sağlıkla tedavinin kolaylığı ilişkilidir. Mutlu ve kaygısız bir insan vücudun kendi salgıladığı ağrı kesiciler olan endorfinlerden daha çok salgılar. Nörotransmitterleri serotonin oksitosin gibi daha çok üretir ki bunların hepsi stres hormonunu baskılar. Bunlar, kanserin yarattığı olumsuz etkileri ve acıyı ve ağrıyı hastanın minimuma indirmesini sağlar ve stres seviyelerini azaltarak vücudun kanserle savaşmasını daha efektif kılar. En son olarak ise, mental sağlığı iyi olmayan kişilerin daha sağlıksız aktiviteler yapması daha olası olduğundan,sigara ve alkol gibi, yine hastalıklara yakalanma riskleri artar ve yakalanınca iyileşme şansları azalır. Yani moral ve motivasyon cidden önemlidir ve mental sağlık bozukluklarına fiziksel sorunlara nasıl önem veriliyorsa aynı oranda önem verilmelidir. Çünkü baskın halde olan hastalıkları mental sağlığı iyi olsa hiç açığa çıkmayacak hastalar, mental sağlıkları bozulduğunda bu hastalıklara yakalanabilir.

172 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close