Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Hastalandığımızda ateşimizi düşürmeye çalışmalı mıyız?

Bir kitapta ateşimiz çıktığında aslında vücudun hastalıkla mücadele için optimum sıcaklığa erişmeye çalıştığına değinmişti, aslen bir romandı ve buna acıdan kaçınmak yerine acıya dayanmak gerektiğini savunduğu bir bölümde yer vermişti, gerçeklik payı var mı?
456 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Yusra Aslan
Yusra Aslan
81K UP
Biyoloji Bölüm Öğrencisi

Vücut herhangi bir canlı ya da virüs tarafından enfekte edildiğinde akyuvarlarımız tarafından pirojenler salgılanır. Pirojenler de beyinde hipotalamusu etkiler. Hipotalamusun görevlerinden biri de vücut ısı dengesini ayarlamaktır. Normalde 37⁰C civarlarında seyreden vücut sıcaklığı hipotalamus sayesinde artmaya başlar. Normal vücut sıcaklığımız çoğu patojen için hem etkinlik hem de çoğalma için çok uygundur. Vücut sıcaklığımız arttığında bu durum kısmen sekteye uğrar. Yani ateşlenme vücudun dış patojenlere karşı verdiği bir bağışıklık yanıtıdır. Fakat bu durumun uzun süre devam etmesi kendi vücudumuza da zarar verir. Vücut dengede, optimum sıcaklıkta kalmalıdır. Homeostazi yaşam faaliyetleri için elzemdir. Mesela enzimlerin çalışabilmesi, aktivite göstermesi için gereken belli bir sıcaklık vardır. Sıcaklık arttıkça enzimler kullanılamaz hale gelir. Bu da yaşamsal faaliyetleri ciddi derecede tehlike altına alır. Geri dönüşümü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ateş 38-39 derece üzerine çıktığında gerekli tıbbi müdahale yapılmalıdır. Umarım anlatabilmişimdir. Bilimle kalın.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Edis
Yazılımcı

Ateş, vücudun bir enfeksiyon veya hastalık karşısında verdiği bir tepkidir ve genellikle vücudun enfeksiyonu yok etmekte veya azaltmakta kullandığı bir araçtır. Ateşi düşürmek için kullanılan ilaçlar (örneğin ibuprofen veya paracetamol) genellikle sadece semptomları hafifletir ve vücudun enfeksiyonu yok etmekte veya azaltmakta kullandığı araçları engeller.

Bu nedenle, genellikle ateşi düşürmek için ilaç kullanmak sadece semptomları hafifletir ve gerçekte vücudun enfeksiyonu yok etmesine veya azaltmasına engel olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kitaptaki bilginin gerçeklik payı vardır.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
Zırvasız Bilim: Konuşabilen Bitkiler, Yapay Zekanın Sonu, Aşırı Yaşlı Karadelikler!
İnci Nasıl Oluşur?
İnci Nasıl Oluşur?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Tıraş Edilen Sakal Daha Gür Çıkar mı?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close