Sorulara Dön
1
Varsayımsal & Hipotetik

Hangi evrimsel modeli daha gerçekçi buluyorsunuz: sıçramalı evrim mi, filogenetik tedricilik mi? Neden?

İki model hakkında (ingilizce) şuralardan kısa şekilde bilgi temin edebilirsiniz: https://en. Wikipedia. Org/wiki/phyletic_gradualism ve https://en. Wikipedia. Org/wiki/punctuated_equilibrium

1
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu soru için öncelikle çok teşekkür ederim çünkü çok güzel ve cevaplaması zor bir soru çünkü durumdan duruma değişiyor,eğer populasyon küçükse genetik sürüklenme yüzünden evrim hızlanıyor,büyüklük arttıkça seçilime bağlı evrimleşme yani adaptif karakter üretebilme yeteneği artıyor ancak genetik sürüklenme etkisi düşüyor,bildiğimiz kadarıyla meydana gelen mutasyonların çoğu nötraldir,o yüzden genetik sürüklenme yoluyla yani küçük populasyonlarda türleşme genelde daha hızlıdır,tabi ki seçilim diferansiyeline bağlı olarak büyük populasyonlar daha hızlı evrimleşebilir,yani sıçramalı evrim bir noktada doğru,genetik sürüklenme yoluyla evrim ile hızlı bir şekilde başlayan türleşme doğa da görülebilir,veya daha nadir olan çok güçlü bir seçilim gradiyenti bir anda hızlı bir adaptif evrime yol açabilir.Ancak evrim hızı bırakın türlerde,populasyonlarda ve hatta aynı populasyondaki farklı nicel karakterlerin hızında bile farklıdır,yani evrimin hızı çok değişkendir.Kimi zaman seçilim gradiyenti bahsettiğiniz gibi çok da güçlü olmayabilir,ve aynı zamanda populasyon büyük olabilir,bu sebepten dolayı türleşme daha yavaş yaşanır,yani evrimin her varyasyondan hızı bulunmaktadır,sadece bu belli başlı bazı faktörlere göre değişir, genel olarak populasyon genetiğinde alel frekanslarını en etkili şekilde değiştiren iki mekanizma seçilim ve sürüklenmedir,onun için ikisinden örnek vererek anlattım :D,yani her ikiside olabilir,her ikisi de evrimsel süreçte aktif rol alabilir,sürüklenme ve seçilimden hangisinin daha etkili olduğu ise hala bir tartışma konusu Bu anlattığım ve bahsettiğiniz olay Kimura ve John Gillespie tarafından uzun bir süre tartışıldı hala da bildiğim kadarıyla tartışılıyor,o yüzden net cevap vermek çok zor,kendi düşüncelerimden ve bildiklerimden yola çıkarak bir cevap yazmaya çalıştım,yani bilim ilerledikçe fikirler değişebilir :)

217 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın