Sorulara Dön
0
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Hafıza geçmişi hatırlayıp gelecek hakkında tahmin yapabileceğimiz şekilde mi evrimleşti?

Akıl; anı , hafıza ve plan yapacak şekle nasıl geldi?Aklımıza gelen anılarımız, gelecek planları ve benzeri birçok beceriyi nasıl kazandık? Evrimsel süreçte bu yeteneği nasıl gelecek nesile aktarıp nasıl geliştirdik?

1
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle evrimsel süreçte insanın beyninin gelişimi milyonlarca yıl sürmüştür. Bu sürecin detaylı bir şekilde anlatıldığı bir video evrim ağacı kanalında mevcut. Gözden kaçırdıysanız kaynak kısmına bırakıyorum.

Sorunuza gelecek olursak, insan beyni diğer canlılara göre evrimsel süreçte alet kullanabilecek, barınak yapabilecek, iletişim kurmak için diller oluşturacak kadar evrimleşti. Bu süreçte tahminimce hayvanlarda baskın şekilde bulunmayan duygular da gelişti. Bilindiği gibi hayvanlarda da hafıza mevcut buna en iyi örnek olarak, bir antilobun su içtiği sırada timsah saldırısına uğraması sonucu, zorunda kalmadıkça aynı yerden su içmeye çalışmaması, evinizdeki evcil hayvanınıza verdiğiniz yemi beğenmediği zaman tekrar sunduğunuzda kokusundan o yem olduğunu anlayarak yemek istemesi vb. durumlar.

Ancak insanlara bakacak olursak bir insan sevdiği bir kişiyi kaybettikten sonra belirttiğiniz gibi onunla olan anıları aklına gelir ise duruma göre, hüzün, mutluluk ya da başka duyguları yaşayacaktır ama bir hayvan aynı duruma geldiği zaman kendisinin o olayı yaşamaması için tedbirler alacaktır. Planlama sorunuz için bir insan geleceği veya çalışması ile ilgili planlamalar uygularken, detaylı bir şekilde hesaplar kullanarak planlamasını gerçekleştirir ancak bir hayvan bir yuva oluşturacağı zaman, içgüdüsel olarak bunu gerçekleştirir. Bir insanın yaptığı yapı şekil, renk, malzeme, estetik olarak farklılık görebilir fakat bir hayvan türünün yaptığı yuva aynıdır, uygun materyalleri bularak yuvasını tamamlar. Burada aynı şekilde insan duyguları ve zekası ön plana çıkıyor, yapı yapımı sırasında, renk seçimi, yapı şekli, nasıl ayakta duracağı, ne gibi etkenlere karşı nasıl korunacağı gibi durumlar. Nesilden nesle aktarılması durumu, insanların gelişen zekası ile öğreti yolu kullanılarak, hayvanlarda da aynı şekilde ebeveynlerden öğrenerek ya da içgüdüsel şekilde olduğunu düşünüyorum.

Ek olarak belirtmek isterim, aklınıza normal olarak bir köpeğin sahibi öldüğü zaman köpekte üzüntü belirtileri görüldüğü konusu da geliyor. Bu konuda en son araştırma yaptığım zaman buna bir cevap bulamamıştım eğer siz bu konuda farklı bir cevap bulursanız beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yukarıda vermiş olduğum cevabı bu konu hakkında yaptığım araştırmaları kullanarak özetlemeye çalıştım, bilgi eksikliği veya hatalı bir durum söz konusu ise düzeltiniz.

Saygılarımla.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Evrim Ağacı. İnsan Beyninin Gelişimi. (15 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 15 Kasım 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et