Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nur Hazal Sulu
Üye
2

Hafıza, geçmişi hatırlayıp gelecek hakkında tahmin yapabileceğimiz şekilde mi evrimleşti? Nasıl?

Akıl; anı, hafıza ve plan yapacak şekle nasıl geldi? Evrimsel süreçte bu yeteneği nasıl gelecek nesile aktarıp nasıl geliştirdik?
530 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Eray Cengiz
Eray Cengiz
8K UP
Yaptığım araştırmalardan edindiğim tecrübeler.

Merhabalar,

Öncelikle evrimsel süreçte insanın beyninin gelişimi milyonlarca yıl sürmüştür. Bu sürecin detaylı bir şekilde anlatıldığı bir video evrim ağacı kanalında mevcut. Gözden kaçırdıysanız kaynak kısmına bırakıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Sorunuza gelecek olursak, insan beyni diğer canlılara göre evrimsel süreçte alet kullanabilecek, barınak yapabilecek, iletişim kurmak için diller oluşturacak kadar evrimleşti. Bu süreçte tahminimce hayvanlarda baskın şekilde bulunmayan duygular da gelişti. Bilindiği gibi hayvanlarda da hafıza mevcut buna en iyi örnek olarak, bir antilobun su içtiği sırada timsah saldırısına uğraması sonucu, zorunda kalmadıkça aynı yerden su içmeye çalışmaması, evinizdeki evcil hayvanınıza verdiğiniz yemi beğenmediği zaman tekrar sunduğunuzda kokusundan o yem olduğunu anlayarak yemek istemesi vb. durumlar.

Ancak insanlara bakacak olursak bir insan sevdiği bir kişiyi kaybettikten sonra belirttiğiniz gibi onunla olan anıları aklına gelir ise duruma göre, hüzün, mutluluk ya da başka duyguları yaşayacaktır ama bir hayvan aynı duruma geldiği zaman kendisinin o olayı yaşamaması için tedbirler alacaktır. Planlama sorunuz için bir insan geleceği veya çalışması ile ilgili planlamalar uygularken, detaylı bir şekilde hesaplar kullanarak planlamasını gerçekleştirir ancak bir hayvan bir yuva oluşturacağı zaman, içgüdüsel olarak bunu gerçekleştirir. Bir insanın yaptığı yapı şekil, renk, malzeme, estetik olarak farklılık görebilir fakat bir hayvan türünün yaptığı yuva aynıdır, uygun materyalleri bularak yuvasını tamamlar. Burada aynı şekilde insan duyguları ve zekası ön plana çıkıyor, yapı yapımı sırasında, renk seçimi, yapı şekli, nasıl ayakta duracağı, ne gibi etkenlere karşı nasıl korunacağı gibi durumlar. Nesilden nesle aktarılması durumu, insanların gelişen zekası ile öğreti yolu kullanılarak, hayvanlarda da aynı şekilde ebeveynlerden öğrenerek ya da içgüdüsel şekilde olduğunu düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Ek olarak belirtmek isterim, aklınıza normal olarak bir köpeğin sahibi öldüğü zaman köpekte üzüntü belirtileri görüldüğü konusu da geliyor. Bu konuda en son araştırma yaptığım zaman buna bir cevap bulamamıştım eğer siz bu konuda farklı bir cevap bulursanız beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Yukarıda vermiş olduğum cevabı bu konu hakkında yaptığım araştırmaları kullanarak özetlemeye çalıştım, bilgi eksikliği veya hatalı bir durum söz konusu ise düzeltiniz.

Saygılarımla.

129 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. İnsan Beyninin Gelişimi. (15 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 15 Kasım 2021. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close