Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
6
Puan Ver

Göz akına düşen kirpik göz kapağının altına kaçıp ortalıktan yok olduktan sonra nereye gider? Ona ne olur?

1
Anonim 6
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Dışarı!

Göz küremizin beyaz kısmı (sklera) ve göz kapaklarımızın iç yüzünü kaplayan saydam, keratinsiz ve düzenli yerleşimli epitel hücrelerinden oluşan "konjonktiva" adında bir doku vardır. Konjonktiva gözün beyaz görünen yerlerini kaplayan saydam bir örtü gibidir ve damarlar, sinirler ve salgı hücreleri yönünden çok zengindir. Dışarıdan gelen yabancı cisimler (ya da çok da yabancı sayılmayacak bir kirpik) göze temas eder etmez kornea refleksimiz uyarılır. Göz kırpma hareketi yapılır. Cisim daha hassas olan kornea üzerinden göz kapaklarının mekanik gücüyle uzaklaştırılır. Genellikle sizin de söylediğiniz gibi gözün alt yarısına doğru gider.

Bu noktada şunu fark etmekte fayda var: Gözün renkli kısmı olan korneanın hemen bittiği yerde başlayan konjonktiva göz kapaklarına doğru sklerayı örterek devam eder ve tam kapakların çıktıkları köklerde kıvrılarak göz kapaklarının altına girer. Dolayısıyla göz küresinin altına veya üstüne herhangi bir yabancı cismin geçmesini engelleyecek şekilde konumlanır. Dolayısıyla düşen hiçbir kirpik, göz küresinin altına giremez. Sadece konjonktivanın kıvrım yaptığı göz kapağı köklerinin çıkmazına doğru ilerleyebilir.

Bu noktada da işin içine konjonktiva sinirleri ve salgı elemanları girer. Yabancı cismin konjonktivadaki sinirleri uyarmasıyla göz yaşı bezleri ve konjonktivadaki salgı hücreleri çeşitli içeriklerde salgılar üreterek konjonktiva yüzeyini yıkamaya başlarlar. Nitekim göz yüzeyi, gün içinde fark ettiğimiz ya da etmediğimiz çok küçük yabancı cisimlerle karşılaştığı için bir anlamda sık sık yıkanma hâlindedir. Kirpik de dahil olmak üzere konjonktivada kalan tüm yabancı cisimler salgı elemanlarından gelen yıkama ve göz kırpmanın getirdiği mekanik etkilerle dışarı atılır.

Herhangi bir şekilde bir yabancı unsur konjonktiva üzerinden atılamazsa o bölgede bir enfeksiyon gelişebilir. Buna konjonktivit denir, sebep olan mikrobiyal etkene göre viral ya da bakteriyel konjonktivit adını alır. Eğer ortada enfektif bir gerekçe yokken, gerçekte oldukça zararsız bir dış etkene konjonktiva anormal tepki veriyorsa buna da allerjik konjonktivit denir ki mevsim geçişlerinde görülen gözlerde anormal sulanma, akıntı, çapaklanma, kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetler toplumda çok sık görülen bu hastalığa işaret eder.

Hayal etmesi oldukça zor olduğundan şematik bir çizimini göstermeyi uygun bulduğum konjonktivaya dair bir görsel. Konjonktivanın üst ve alt köşelerde nasıl bir kıvrım yaparak gözün alt ve üstündeki boşluklara geçişi önlediğine dikkat edin.
Hayal etmesi oldukça zor olduğundan şematik bir çizimini göstermeyi uygun bulduğum konjonktivaya dair bir görsel. Konjonktivanın üst ve alt köşelerde nasıl bir kıvrım yaparak gözün alt ve üstündeki boşluklara geçişi önlediğine dikkat edin.
123RF.com
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aslen mühendis olacaktım. Ancak pratik gündelik yaşamı, sırf açgözlü bir maddi kazanç amacıyla daha da geliştirmek için yaratıcı zekamı harcama düşüncesi bana katlanılamaz geldi.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder